И зкуственият интелект се развива все по-бързо и вече е ежедневие за умни алгоритми да създават най-различни творби, включително художествени картини. И докато хората могат да регистрират творбите си и да защитават авторските си права, изкуственият интелект няма това право, съобщава The Verge.
Решението е на американския регулатор за авторски права и запазени марки. Още през 2019 г. американецът Стивън Талер е подал заявка от името на създаден от него умен алгоритъм, който нарича Creativity Machine.
Въпросният алгоритъм е "нарисувал" дигитална картина, като Талер е подал заявка за регистрацията на авторските права на името на Creativity Machine. Тогава бюрото отказва да признае авторството, а Тале обжалва.
Мъск обвини регулатор, че ограничава свободата му
Сега нова комисия от трима души преглежда решението и аргументите на двете страни. Тя също отсъжда в полза на първоначалното решение, като казва, че един от задължителните стандарти за признаване на авторски права е да има "човешки елемент" в създаването на дадената творба.
Телер казва, че картината е част от поредица, която симулира "преживявания на ръба на смъртта". Алгоритъмът обработва картините, за да създаде изображения на измислен наратив за това какво се случва след смъртта. Задачата на Creativity Machine е да направи това с възможно най-малко вмешателство от човешка страна.
Мъск вещае край на човечеството, ако не се преселим на други планети
Именно това е проблемът за бюрото. В момента законът не описва конкретни правила за авторското право на автори, които не са хора, но наличната съдебна практика е ясна. Съдилищата имат консистентна практика да не признават авторско право на "изразяване, което не е от хора".
Това може да е годината на изкуствения интелект
За сега Талер не е решил дали също ще обжалва решението в съда. Той смята, че липсата на човешка намеса в този проект е съзнателна, за да се провери дали машините могат да получат авторски права. Той има и предишни неуспешни опити да убеди регулаторите, че изкуственият интелект може да патентова изобретения.
Чип в мозъка? Не е научна фантастика, изпитанията започват
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!