Е дно от големите очаквания към изкуствения интелект е, че един ден ще може бързо и ефективно за изобретява всякакви новости. Той обаче няма да може да регистрира творенията си и да ги патентова, показва решение на американското патентно ведомство, съобщава BusinessInsider.
Intel създаде чип, който "надушва" миризми
Роботите и хората ще работят заедно до пет години
Според USTPO регулациите изискват регистрациите и патентите за изобретения да се водят на имената на реални хора. Това е решението на институция след опит на изкуствения интелект DABUS да регистрира два свои патента.
Технологиите през новото десетилетие според Зукърбърг
DABUS е дело на американския експерт Стивън Талър, като е изобретил два предмета. Първият е контейнер за питиета, който може да променя формата си и да се нагажда според специфичните форми на ръце на роботи или протези. Вторият е мигаща светлина, която симулира мозъчната активност и може да привлича вниманието на хората по време на спешни ситуации.
Патентите за изобретенията са подадени от международната група Artificial Inventor Project, която се опитва да популяризира изкуствения интелект като изобретател по целия свят. Тя подава документи за патенти от името на изкуствен интелект и в други държави по света.
Google: Да сме откровени за риска с изкуствения интелект
Изкуствен интелект се научи да разпознава миризми
За сега обаче няма успех. Патентите на DABUS са били отказани и във Великобритания и ЕС. Според организацията, "креативните машини" трябва да могат да се регистрират поне като изобретатели дори и да не са юридически притежатели на патента. USTPO обаче казва, че според сегашните закони това не е допустимо.
Позицията на институцията е отворена и пренасочва към написаното в закона, т.е. ако той се промени и разреши добавянето на изкуствен интелект като изобретател, тя ще се съобрази с това. Засега обаче, няма такива изгледи.
Дронове могат да се ориентират като прилепи
Според организацията обаче е важно законът да се обнови. Тя дава за пример много проекти, в които хиляди служители на големи компании са помогнали за създаването на даден изкуствен интелект и накрая той самостоятелно решава даден проблем. Ако няма човек, който да е участвал във въпросното решение, така то не би могло да се патентова независимо от ползите си.
Intel изостава, но обещава да върне Закона на Мур
Защо японците не се страхуват от роботите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!