П рез 2016 г. американският радиоводещ Джейми Дъприй започва да губи гласа си, въпреки че лекарите не откриват видими проблеми. Накрая онемява почти напълно. Съвсем скоро обаче Дъприй ще се върне в ефир благодарение на изкуствен интелект, който ще "върне" гласа му, съобщава БиБиСи.
Google обеща да не прави оръжия с изкуствен интелект
Виртуалният Google Assistant стреля с реален пистолет
Дъприй страда от рядко неврологично заболяване, при което при всеки опит да говори, гърлото се стяга, а езикът се изтласква напред. Това не му позволява да каже повече от две-три думи наведнъж.
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Вече ще можем да говорим с Google по телефона
Впреки заболяването си, Дъприй, който работи като политически радиорепортер и водещ във Вашингтон вече 35 години не се отказва от работата си. Той продължава да взима интервюта, като пише въпросите си на таблет, както и пише репортажи, но не може да ги прочете в ефир.
На 25-ти юни т.г. обаче Дъприй ще се върне в ефир, благодарение на система на шотландската компания CereProc. Тя е разработила изкуствен интелект и невронна мрежа, които предвиждат какво ще каже потребителят, в случая Дъприй.
Потребителят трябва да прочете 30 часа текст, за да може системата да научи стила му на говор. В случая на Дъприй се използват стари записи. След това изкуственият интелект "взима" само думите от тези записи и ги пренарежда така, че да възпроизведе всяко изречение. Освен това системата може да взима само срички от различни интонации на една и съща дума. Така може да пресъздава гласа още по-реално и той да звучи естествено.
Занапред Дъприй отново ще пише репортажите си, които след това системата ще прочита на глас. Именно това ще чуват слушателите на радиостанцията.
Роботите ще обрекат хората на нещастие
От CereProc са доста доволни от своята система и вече я предлагат онлайн срещу 500 британски лири. Потребителите могат да прочетат текста онлайн и да изпратят записа, като след това изкуственият интелект се нуждае от няколко дни, за да обработи информацията и да научи съответния глас.
Системата може да се използва и по време на разговор, макар и това да е сравнително бавно, защото отговорите първо трябва да се напишат, а не само за готови записи. Тя може да предвижда каква би била реакцията на потребителя в процеса на даден разговор.
"Да, звучи леко като робот, но никой не ми е обещавал, че ще е перфектно. Когато слушаш, няма съмнение, че това съм аз", казва Дъприй. "Това спаси работата ми и семейството ми от сериозни финансови неизвестни. Няма много голям пазар за радиорепортери, които не могат да говорят", допълва той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!