Четирима японски учени, живеещи от две седмици в нашата база, са вдигнали във въздуха четири 6-метрови безпилотни самолета.
Изследователите са от Националния институт за полярни изследвания на Япония и от университета в Кюшу.
Те са избрали най-подходящото време за полет до съседния остров Дисепшън, който е действащ вулкан, изригнал за последно през 1967 г.
Разстоянието - отиване и връщане, до острова е над 93 км и преодоляването му представлява рекорд за безпилотен полет в Антарктика, отбеляза проф. Пимпирев.
На самолетите е била монтирана свръхпрецизна геофизична апаратура от последно поколение. Те ще продължат облитането на района по мрежа от маршрути.
Анализът на получените резултати ще позволи подробно проучване на геоложките структури по океанското дъно, както и под дебелата ледена покривка на сушата.
След няколкомесечно предварително проучване на сателитни снимки от района на българската полярна база, японските учени са стигнали до извода, че леденото плато в близост до нея е най-подходящо за импровизирано летище.
Освен японците, в базата ни са пристигнали и двама португалски учени от университета в Коимбра, които ще продължат реализирането на петгодишния проект за изследване на "вечната замръзналост".
Проектът е съвместен между България, Португалия, Испания, Аржентина и САЩ.
По сателитния телефон командирът на българската база д-р Драгомир Матеев е съобщил, че всички участници в 20-ата ни експедиция са в добро здраве и заедно с изпълнението на научните програми се подготвят за посрещането на предстоящите празници.
Тазгодишната експедиция ще работи по три научни проекта, като един от тях е изцяло български.
Ще бъдат направени генетични и ДНК
анализи на бозайници (тюлени) и растения (мъхове) във Военномедицинската
академия, както и изследване на радиационния фон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!