П редставителите на съвременните хора (Хомо сапиенс) и неандерталците очевидно се разбирали достатъчно добре, за да се чифтосват помежду си, въпреки че нивото на разговор, предшествало тези древни романси, ражда повече въпроси отколкото отговори. Като се придържаме към настоящата тенденция вкаменелостите да не обелват и дума, както и, че неандерталците са изчезнали много преди някой да успее или дори да се сети да изобрети записващото оборудване, археолозите, за съжаление, няма начин да разберат, колко сложно, нашите изчезнали братовчеди, са обличали чувствата си в думи - въпреки че авторът на все още непубликувано изследване, твърди, че имал пробив в анализа на неандерталския език.
Neanderthal-ese may not have been dissimilar from our own languages.https://t.co/FWns4D2FEf
— IFLScience (@IFLScience) July 3, 2023
„Неандерталците почти със сигурност са говорили езици, които са били доста подобни на нашите, но са били по-просто структурирани и не толковао функционално гъвкави“, пише авторът на изследването Антонио Бенитес-Бурако, лингвист от университета в Севиля. Това заключение е резултат от мултидисциплинарен анализ на говорните способности на древните хора, съчетаващ анатомични, социално-културни, когнитивни, екологични и генетични доказателства.
Авторът обяснява, че гласовият тракт на неандерталците е много подобен на нашия, което предполага, че са били способни да произвеждат повечето от звуците, които използваме и ние. Слухът им също бил подобен на този на съвременните хора, което показва, че притежавали необходимите условия за сложна гласова комуникация.
Формата на черепната им кухина обаче показва, че мозъците им били по-малко „кълбовидни“ от нашите, което означава, че таламусът – частта от мозъка ангажирана с обработването на езика – може да е бил по-малко изпъкнал. Това заключение довело до спекулациите, че неандерталците били по-малко способни на „крос-модално мислене“ и следователно не са имали способността да създават сложни езикови структури чрез комбиниране на различни концепции.
Ever wonder about the unique diet and language of the Neanderthals? Learn how our closest ancient relatives lived and interacted with their environment. https://t.co/6hx8CR6dif
— Discover Magazine (@DiscoverMag) June 28, 2023
Освен това, относителната простота на неандерталските инструменти навежда на мисълта, че те не споделяли нашата способност за „йерархично мислене“ и следователно е по-вероятно да не са били способни да съставят сложни фрази или изречения. Липсата на културна адаптация, наблюдавана при неандерталските общности, може да показва тяхната неспособност за иновации поради „по-малките ресурси на работната им памет“.
Според Бенитес-Бурако всички тези когнитивни ограничения, вероятно са ограничили и езиковите способности на неандерталците. „Най-малкото може да се спекулира, че неандерталските езици. Ако ги е имало, вероятно са имали доста по-прост синтаксис, намален брой функционални категории и по-малко отличителни звуци“, пише той.
„Също така, тези езици може да са били по-малко способни да предават сложни пропозиционални значения“, продължава авторът.
Относно звученето на неандерталския език Бенитес-Бурако казва, че „студената, суха и открита среда“, в която е живял видът, може да е насърчила „богат консонантизъм“ (използването на много съгласни). Това предположение се основава на известни асоциации между околната среда и езика, при които ниските температури „не са благоприятни за използването на височини в гласа за предаване на езикова информация“, докато сухотата „не е благоприятна за вокалните звуци“.
Homo sapiens corrupted the language of Neanderthals of Mianwali who spoke pure Punjabi pic.twitter.com/NVHfWqzCYv
— Niratanka 🇮🇳 (@Niratanka_) December 21, 2022
„Излишно е да казвам, че това е много грубо, силно спекулативно изображение на предполагаем неандерталски език“, казва Бенитес-Бурако. По признание на самия автор, едва ли някога ще разберем със сигурност как са говорили нашите древни роднини. Освен ако не изобретим машина на времето или нещо друго, което още не ни е хрумнало.
В момента проучването е достъпно като предпечат на PsyArXiv.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!