В северното полукълбо комбинацията от лято, развиващ се Ел Ниньо и нарастващи парникови газове направиха юли най-горещия месец, откакто се водят записи. Това не е изненада, но размерът на скока обезпокои учените по климата.
Ще отнеме известно време, за да бъдат проверени всички данни, но по предварителна оценка на службата за изменение на климата Коперник на Европейския съюз, средните глобални температури за месеца ще бъдат с 0,32°C по-горещи от предишния рекорден месец – юни от 2019 г. Това може да не звучи като голяма разлика, но рекордът, който юни от 2019 г. счупи, беше поставен само с 0,04°C над юли 2016 г. Така вече може да се сравни колко по-голямо е увеличението. Никога преди не е имало подобен скок, откакто са започнали световните измервания.
Almost every day in July was hotter, on a global average, than any day previously – and that’s just the start of how hot it has been.https://t.co/IMjGQhif74
— IFLScience (@IFLScience) August 2, 2023
Цитираните тук цифри идват от Европейския център за средносрочни прогнози за времето (ECMWF) и не включват последната седмица от месеца. Други инструменти и анализи дават малко по-различни числа, но всички са съгласни с това, че температурите през юли са отвъд всичко, което сме виждали досега. Няма и признаци, че краят на юли ще промени цялостната картина.
„Рекордните температури са част от тенденцията за драстично повишаване на глобалните температури. Антропогенните емисии в крайна сметка са основният двигател на тези повишаващи се температури“, каза д-р Карло Буонтемпо от ECMWF. „Рекордът от юли е малко вероятно да остане изолиран случай за тази година. Сезонните прогнози на C3S показват, че над земните райони температурите вероятно ще бъдат доста над средните, надхвърляйки 80-ия персентил на климатологията за времето от годината“.
🔥 July is set to become the world’s hottest month on record, with the global average temperature already topping 17 degrees Celsius for the first time pic.twitter.com/Vosk5tl1IJ
— Bloomberg Opinion (@opinion) July 28, 2023
„Екстремното време, което засегна милиони хора през юли, е за съжаление суровата реалност, следствие от изменението на климата и освен това вкуса на бъдещето“, съгласи се генералният секретар на Световната метеорологична организация професор Петери Таалас. „Необходимостта от намаляване на емисиите на парникови газове е по-спешна от всякога. Действията свързани с климата не са лукс, а задължителни за оцеляването ни.”
Преди миналия месец светът не е имал нито един ден със средна температура над 17° C, откакто се водят записи. През юли е имало 26 такива дни според (също предварителна) оценка, направена от сайта Climate Reanalyzer в Университета на Мейн.
Глобален рекорд означава твърде много местни и регионални измервания, които да бъдат преброени. Явен пример е най-горещата температура измервана някога в Китай - 52,2°C на 16 юли, кандидат и за най-висока отчетена нощна температура (48,9°C) и вероятно най-горещото измерване на температурата на океана, направено край Флорида.
Here's Where Global Heat Records Stand So Far in July#Climate #Recordbreaking #Hothttps://t.co/vgNBdnlUnf
— Fred Bentler (@Bentler) July 20, 2023
„Ясно е, че тези глобални топлинни рекорди биха били практически невъзможни без ефекта от емисиите на парникови газове причинени от човечеството“, каза д-р Андрю Кинг от университета в Мелбърн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!