27

И ндийският подвариант на COVID е вече у нас. Това е щам, който тръгва от Индия. Причинява конюктивит, особено при децата. Доказа се в област Смолян. Това каза проф. Тодор Кантарджиев пред NOVA NEWS.

По думите му подвариантът минава леко, може да се разболее цялото семейство от малките деца. "Характеризира се с възпаление на очите. Минава на 4-ия ден. Ваксините сега не предпазват от заразяване, а правят протичането по-леко. Обсъжда се хора с хронични заболявания и над 65 г. да си направят пореден бустер за подсилване на имунитета", подчерта той.

Според него COVID-19 ще намалее много рязко следващия месец, със затопляне на времето. "Хора с имунидефицити е добре да обсъдят дали и кога да си направят следващо убождане. През последницте седмици има ръст на случаите на COVID, вероятно се дължи на събиранията на закрито", посочи Кантарджиев. И допълни, че има три пъти повече случаи на варицела.

Подвариантът на COVID-19, XBВ. 1.16, е определен като „вариант под наблюдение“ от Световната здравна организация. Наричат го Arcturus.

Той е особено разпространен в Индия, където предизвика нарастване на инфекциите и върна задължителното носене на маски в някои части на страната.

Какво представлява Arcturus, новият подвариант на COVID-19?

Arcturus е открит за първи път в проба от януари и вече е регистриран в 29 страни, според Световната здравна организация. Това е подвариант на варианта Омикрон, който се появи в края на 2021 г. и замени делта като доминиращ вариант по света.

До края на февруари щамът Arcturus представляваше 0,21 процента от случаите по света. Месец по-късно се е повишиха до 3,96 процента, според данни на СЗО. В Съединените щати 7,2% от коронавирусните инфекции за седмицата, приключваща на 15 април, са от него, посочват от Центровете за контрол и превенция на заболяванията.


СЗО определи XBB. 1.16 като „вариант под наблюдение“ на 22 март. Това означава, че вариантът има „генетични промени“, които биха могли да повлияят на неговите характеристики като вирус, като също е възможно да има „предимство в растежа“ спрямо други варианти, но епидемиологичното въздействие все още не е ясно. СЗО наблюдава седем варианта в няколко части на Съединените щати, включително версията BA.2 на Омикрон.

Според СЗО „вариантите под наблюдение“ се считат за по-малко опасни от „интересните варианти“, за които се предвижда или е известно, че са по-преносими или вирулентни, способни да избягват антитела. XBB. 1.5 щам, който в момента е най-разпространеният подвариант в световен мащаб, е описан като „интересен вариант“.

По-опасен ли е Arcturus?

Според СЗО Arcturus е подобен на преобладаващия XBB. 1.5 вариант, но има „една допълнителна мутация в шиповия протеин, която в лабораторни изследвания показва повишена инфекциозност, както и потенциално повишена патогенност“.

Въпреки че това може да означава, че може да се разпространи по-бързо, все още няма индикации, че ще доведе до по-тежки случаи.


Виждали сме това в миналото“, каза в интервю Пол Хънтър, професор по медицина в Университета на Източна Англия във Великобритания. „Наблюдавате вируса, той има мутации, които трябва да го направят по-вирулентен, но в действителност не става точно така.“

Той обяснява, че имунитетът в Т-клетките на тялото представлява „една от най-големите защити“ и все пак „не се наблюдава еволюция в частите на вируса, които Т-клетките атакуват“, което означава, че въздействието на мутациите може да бъде ограничен. „Няма данни, че това е по-тежък щам, дори е възможно да е по-лек от предишните, но е твърде рано, за да бъдем сигурни. И това вероятно се дължи на имунитета.

Вероятно ще се превърне в доминиращ вариант за известно време в САЩ, Европа и повечето страни по света, но не мисля, че ще доведе до по-тежки инфекции, отколкото видяхме при последните вълни“, каза той.

Каква е ситуацията в Индия? И къде другаде се съобщава за Arcturus?

В Индия броят на случаите през последните седмици непрекъснато нараства, като в петък бяха регистрирани почти 50 000, според Министерството на здравеопазването на страната - в сравнение с 13 509 на 30 март.

Страната беше опустошена от вълна от инфекции, включващи делта варианта през 2021 г., която уби десетки хиляди хора. Напоследък случаите отново нарастват, което кара някои държави да въведат мерки за носене на маски. Миналата седмица федералният министър на здравеопазването също поиска от щатите да увеличат тестването на генома и да проведат симулативни тестове в болниците, според агенция Ройтерс.

Arcturus вече е заменил другите варианти в Индия, според мартенския доклад на СЗО. Въпреки това Мария Ван Керхов, технически ръководител на СЗО за COVID-19, каза в края на март, че „не сме забелязали по-тежко протичане при отделни индивиди или групи хора“.


Според уебсайта CoV-Spectrum, който използва данни на GISAID за проследяване на вариантите на COVID-19, XBB. 1.16 е открит в секвенирани проби от различни страни, включително Съединените щати, Великобритания, Канада и Австралия. Проследяването на CDC варианта показва, ниски нива на разпространение в повече от дузина щати, включително Калифорния, Колорадо, Делауеър, Флорида, Индиана, Илинойс, Айова, Мериленд, Мисури, Ню Йорк, Северна Каролина и Охайо.

Изглежда, че се разпространява по-бързо от всеки друг вариант в момента, но това винаги се случва: идва нов вариант, разпространява се доста бързо за известно време, след това изчезва и за период от няколко седмици и после е заменен от следващия“, каза Хънтър.

Той добави, че предишни проучвания показват, че много хора са облагодетелствани от хибридния имунитет, който се получава от комбинация от предишни инфекции и ваксинация, което им предлага по-добра защита срещу по-тежкото боледуване „за доста дълго време, вероятно няколко години“, което означава, че дори и да се заразят с Arcturus или друг вариант, е по-малко вероятно да се нуждаят от болнично лечение.

Коментари 27
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

27 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

Свят Преди 1 час

Хабек изрази задоволството си от представянето на "Зелените" на днешните избори, които събраха 13% подкрепа

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Свят Преди 2 часа

Очаквам с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството ни като съюзници, коментира министър-председателят

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Свят Преди 3 часа

Избирателната активност е 84% - най-високата от 1990 г. насам

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

България Преди 4 часа

"Нашата кандидатура за шеф на КЗК е Иван Стойнев, той ще е алтернатива на Росен Карадимов", потвърди още Петков

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 4 часа

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Свят Преди 5 часа

Това стана ясно по време на срещата за Украйна в Киев днес

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 5 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 6 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 6 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 6 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 7 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 7 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 8 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 8 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 8 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска