Р ъждата обикновено се свързва със стари коли и метални предмети. Оказва се обаче, че и самата Луна може да страда от този процес. Според резултатите от проучване на индийски учени, на естествения спътник има железен оксид, т.е. ръжда, съобщава изданието Science Advances.
Учени разкриха истинската възраст на земното ядро
Учените са открили камъни и на двата полюса на Луната, които имат различен състав спрямо останалите райони. При по-детайлно проучване се оказва, че в камъните има хематит. Това е естествен минерал, който съдържа железен оксид, т.е. ръжда.
Церера крие таен океан под повърхността си
Железният оксид се образува чрез наличието на кислород и вода. На Луната има много малко вода, но не и кислород.
Ръководител на индийския екип е Шуай Ли, който се е свързал и с колегите си от НАСА, с молба да проверят и потвърдят откритието. Техният анализ също потвърждава наличието на хематит.
"Първоначално изобщо не повярвах. Не трябва да съществува там на базата на условията, които има на Луната. Но откакто открихме вода на Луната, много хора се питат дали няма и по-голямо разнообразие на минерали, отколкото очакваме, ако водата е влязла в контакт с камъните", коментира Абигейл Фраеамн от НАСА.
Луната се оказа по-млада от очакваното
Обяснението за наличието на ръжда на Луната се оказва сложно. Според учените става дума за сложен процес, в който участва и Земята.
На Луната има известно количество замръзнала вода. Според една от теориите е, че прахови частици се сблъскват с Луната участват в отделянето на водните молекули, които след това се смесват с желязото по повърхността. Кислородът пък идва от Земята. През Луната преминават остатъчни кислородни молекули, които са били част от земната атмосфера.
Има проблем с магнитното поле на Земята
Теорията се потвърждава и от факта, че Луната винаги "гледа" към Земята само с едната си страна. Именно тази страна има повече ръжда отколкото обратната ѝ страна. Учените смятат, че процесът продължава вече милиарди години. Той подкрепя и идеята, че на Луната може да има повече и по-разнообразни минерали от очакваното.
Нов анализ променя изцяло представите за раждането на Земята
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!