Първата индийска космическа мисия до Луната откри доказателства за наличието на голямо количество вода по повърхността на земния спътник, пише британският вестник "Таймс".
Данните, получени от космическия кораб "Чандраян-1" подсказват още, че на Луната и в момента протича процес на образуване на вода.
Търсенето на вода беше една от основните цели на индийската мисия, но въпреки това резултатът изненада учените.
Дистанционно управляемият космически кораб е снабден със система на НАСА, която засича електромагнитното излъчване на минералите по лунната повърхност.
Инструментът "Moon Mineralogy Mapper", наричан и M3, анализира отражението на слънчевата светлина от лунната повърхност, за да определи нейния състав.
Светлината се отразява с различни дължини на вълните в зависимост от минералния състав на почвата и учените могат да използват тези различия, за да определят състава на повърхностния слой на луната.
M3 е засякъл светлинна вълна, показваща химично вещество, състоящо се от водород и кислород, обяснява АФП.
Откритието представлява сериозна крачка напред за индийската космическа програма, която участва в своеобразно съревнование с китайската, отбелязва "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!