Н АСА заклейми проведения миналата седмица тест на защитната система протис вражески сателити на Индия. Според администратора на агенцията Джим Брайденстайн това е "ужасно, ужасно нещо", съобщава CNET.
Търсенето на гравитационни вълни започва отново
Засякоха нови гравитационни вълни от неутронни звезди
Миналата седмица Индия обяви, че успешно е взривила сателит чрез изстрелването на ракета от площадка на Земята. Унищоженият сателит е собственост на Индия. С това страната стана едва четвъртата с противосателитна система след САЩ, Русия и Китай.
Едни от първите звезди се намират в сърцето на Млечния път
Учени: Стига с тези "супер", "кървави" или "сини" луни
По време на среща със служители на НАСА Брайденстайн остро критикува подобни проекти. "Такива дейности не са съвместими с бъдещето на човешките космически полети. Това е неприемливо и НАСА трябва да бъде много ясна как това се отразява на нас", коментира той.
Един от основните проблеми е, че взривяването на сателити ще увеличи значително отломките в орбитата около Земята. Всяка отломка е риск за космическите апарати, като астрономите се стараят да следят възможно най-много от тях и да предвиждат движението им, за да намалят риска за мисиите.
Брайденстайн казва, че този експеримент е увеличил броя на отломките с над 400, а НАСА вече следи 60 от тях. Противно на твърденията на индийските власти, че тестът е направен в ниска орбита, за да може отломките да паднат на Земята и да изгорят в атмосферата, НАСА казва, че някои от отломките са били изхвърлени в орбита над Международната космическа станция.
Това е увеличило риска за станцията с 44%, казва той, но допълва, че с времето повечето отломки действително ще се разпръснат или ще изгорят в атмосферата, за разлика от подобен тест на Китай през 2007 г., чийто отломки все още са в орбита. Рискът за станцията е малък, но трябва да е ясно, че не може да се продължава с такива тестове и дейности в космоса, повтаря Брайдейнстайн.
Как са се родили гравитационните вълни, за които Айнщайн е знаел 100 г. по-рано
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!