Иб билието от морска флора и фауна, което големият океанограф Жак-Ив Кусто засне в Марсилия през 1946 г., вече е изчерпано - до голяма степен в резултат от прекомерния риболов, но ние все пак открихме светлина в края на тунела.
Това е установил екипът учени и документалисти от фондация "Кусто" и Националното географско дружество, който се завърна от експедиция на борда на легендарния научноизследователски кораб "Алциона" на капитан Кусто, помогнал за документиране състоянието на Средиземно море в миналото, а и в настоящето.
Експедицията е част от научноизследователската работа на д-р Енрик Сала, сътрудник на дружеството, чиято цел е да установи и въведе критерии за екологичното здраве на океана.
"Морските резервати, които посетихме, са доказателство, че можем да си върнем загубеното богатство. Материалите, които заснехме, показват по вълнуващ начин, че все още има надежда за Средиземно море.
Знаем какво точно е било изгубено и можем да определим какви мерки са ни нужни, за да възстановим изобилието от морски живот - не само заради бъдещето на океана, но и заради общностите, които зависят от него", разказва той.
На базата на тези разкрития екипът на експедицията, която ще бъде отразена в документален филм на телевизия "Нашънъл джеографик", в момента прави оценка на текущите данни за екологичното състояние на Средиземно море.
Ексклузивни кадри от пътешествието ще бъдат показани по време на пресконференция в Барселона.
В сътрудничество с Пиер-Ив Кусто, най-младият син на капитан Кусто, експедицията използва исторически кадри от работата му през 40-те години и заснема нови материали, за да създаде съвременен образ на ключови зони в региона на водния басейн.
Експедицията отплава на 4 юни от Марсилия, премина през природния резерват "Скандола" в Корсика, насочи се към островите Медес в Испания и морския резерват "С'Еспардел" във Форментера и завърши в националния парк "Кабрера" на юг от Майорка.
Екипът на д-р Енрик Сала събра научни данни за изобилието от морски живот в и извън територията на морските резервати и документира работата си, за да представи нагледно ползата от тях.
"Баща ми вдъхновяваше милиони хора по света да обичат, изучават, изследват и опазват океана. Тази експедиция продължава неговото наследство и философия.
Да се гмуркам при Льо Вейрон, където баща ми започна да изследва подводния свят за първи път, беше много специално преживяване за мен. Участието ми в тази експедиция ми помага да разбера какъв е бил животът му като изследовател", разказва Пиер-Ив Кусто.
Сала и Кусто ще докладват разкритията си на национални и обществени лидери, както и в уебсайтовете на "Националното географско дружество" и фондация "Кусто" до края на 2010 г.
Те обменят информация с екип на природозащитната организация "Океана", който в момента проучва южния регион на Средиземно море.
Експедиция: Има надежда за Средиземно море
Екип учени и документалисти се завърнаха от експедиция на борда на легендарния научноизследователски кораб "Алциона" на капитан Кусто
7 юли 2010, 12:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!