Един от най-интересните проблеми, възпиращи покоряването на Космоса от хората е „има ли вода на Луната?“. Защо? Първата спирка, най-близкото небесно тяло до нас, отправната точка за бъдещите космически мисии – нашият вечен спътник може да се окаже ключов за астронавти и космонавти. Ако… притежава вода.
Учени от НАСА, работещи над специално изследване по въпроса обявиха, че са направили поредното изумително откритие, по отношение на този въпрос. Според тях по всичко изглежда, че във вътрешността на Луната би трябвало да има много повече вода, отколкото се смяташе досега – вероятно дори толкова, колкото има и в нашата планета. Те са направили откритието си, изучавайки проби от вулканично стъкло, доставено на земята от астронавтите от мисията на Аполо 17. В тези миниатюрни „мъниста“ водата се съдържа в 750 части на милион, което е приблизително същото количество, съдържащо се и във вулканичната земна маса.
Заради резултатите от тези изследвания се предполага, че под дълбините на лунната повърхност се съдържа много повече вода, отколкото се смяташе досега. Тя е „хваната в капана“ на вулканичните отлагания още преди милиарди години. Остава единствено въпросът, как хората биха могли да достигнат до тях и да добиват живителната течност. Повече информация можете да видите тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!