Д ългосрочното бъдеще на човечеството е обречено, ако то не предприеме сериозни действия. На това мнение е милиардерът и предприемач Илон Мъск, който подготвя амбициозен план за спасяване на човечеството, съобщава онлайн изданието BusinessInsider. Планът на Мъск предвижда човечеството да стане междупланетарна цивилизация и да колонизира Марс възможно най-скоро.
Планът е разделен на няколко етапа. Първият е най-очевиден. Първо трябва да бъде създадена транспортна система, която да направи пътуванията до Марс реалистични и приложими редовно и икономически. Компанията SpaceX на Мъск вече разработва двигателя за т.нар. "Междупланетарна транспортна система" (ITS). Той се казва Raptor, като преди дни за пръв път е бил пуснат да работи пробно.
SpaceX propulsion just achieved first firing of the Raptor interplanetary transport engine pic.twitter.com/vRleyJvBkx
— Elon Musk (@elonmusk) September 26, 2016
За разлика от традиционните ракетни двигатели, Raptor използва най-вероятно метан за свое гориво в комбинация с течен кислород. Поне такива бяха първоначалните планове на SpaceX, но компанията все още не е коментирала конкретно при какви условия е извършила опита. Метанът не е толкова ефикасен като керосина, но е по-плътен и много по-изобилен, което го прави много по-евтин. Освен това е по-лесен за набавяне, като на Марс също има доста големи количества от него.
Мъск обяви още през миналата година, че иска да изпрати хора на Марс. При това първата му цел е да изпрати 100 души и 100 тона оборудване. За целта ще му трябва не само сериозен двигател. SpaceX вече разработва специална версия на капсулата Dragon, която да е оптимизирана както за дългото пътуване до Марс, така и за колонизирането му. Капсулата Red Dragon дори ще може да се използва и за първите сгради от бъдещата човешка колония на Червената планета.
Facebook загуби сателит за 200 млн. долара заради SpaceX
На специална реч по-късно днес Мъск ще представи и няколко концептуални идеи как да се преодолеят основните предизвикателства за колонизирането на Марс. Основната цел - създаване на дългосрочно и постоянно човешко присъствие на планетата. Речта на Мъск ще подчертае, че SpaceX не може да направи всичко сама. "Индустрията, правителствата и научните среди трябва да си сътрудничат, за да разработят необходимата архитектура за колонизиране на Червената планета", подчертава компанията.
Именно намирането на партньори и най-вече на финансиране ще е едно от най-големите предизвикателства. SpaceX трябва да развива тази амбициозна мисия докато продължава да подобрява и ракетата Falcon 9, като загуби две бройки в рамките на 15 месеца. Последният проблем беше преди няколко седмици, когато заради неизвестна все още "аномалия" ракетата се взриви още докато се пълнеше с гориво и унищожи със себе си и сателит на Facebook за 200 млн. долара. Според първоначалните анализи на Мъск, мисията до Марс може да струва между 50 млрд. и 100 млрд. долара. Все пак това е добра цена, защото прогнозите на НАСА са, че мисия с наличните в момента ракети би струвала между 200 млрд. и 500 млрд. долара, което е немислимо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!