Иисус Христос бил вечерял с Пилат Понтийски
Христо Шопов като Пилат Понтийски и Джеймс Кавийзъл като Иисус Христос във филма "Страстите Христови" на режисьора Мел Гибсън (2004)   
Източник: Архив на Vesti.bg
75
Пл ледната вечеря на Иисус Христос била с Пилат Понтийски, твърди холандски професор.

Авторът на книгата Pseudo-Cyril of Jerusalem on the Life and the Passion of Christ Рулоф ван дер Брук от университета в Утрехт разчел коптски текстове отпреди 1200 години, намерени близо до египетската столица Кайро. Те давали съвсем нова трактовка за последните дни от живота на Спасителя, се твърди в публикация на лондонския в. "Дейли мейл".

Това "апокрифно евангелие", както го нарича изследователят, хвърляло нова светлина и върху факта защо Юда бил принуден да целуне Христос, за да го посочи на римските войници.

Издайническият жест бил провокиран от обстоятелството, че Спасителят можел да променя вида си и дори да става невидим. Разкриването му пред войниците не се било случило в четвъртък, както е написано в Новия Завет, а във вторник.

Според дешифрираните неотдавна коптски текстове в тях било написано: "И евреите казаха на Юда: как да го открием, като той мени външността си? Понякога е смугъл, понякога е червен, понякога е бял като платно, понякога е млад, а друг път сгърбен старец!"

За човек, който може да ходи върху вода, да възкръсва от мъртвите, да нахрани пет хиляди души с пет хляба и две риби и да превръща водата във вино, подобни способности не би трябвало да ни изненадат, коментира авторът.

Външната промяна до неузнаваемост не била единствената свръхестествена способност, приписвана на Христос от ръкописите. Той можел да става и невидим.

Ако се вярва на древните ръкописи, в нощта преди разпъването му на кръста Христос вечерял с римския наместник Пилат Понтийски, който предложил собственият му син да отиде на кръста, вместо Иисус.

Но Синът Божи отклонил предложението. Казал, че ако иска, лесно би могъл да избегне наказанието.

"И Пилат тогава погледна Иисус, но Той стана безтелесен. И не можа да Го види още дълго време", разказват старите писания.

По-късно през нощта на Пилат и на жена му им се привидял насън убит орел, който символизирал земната смърт на Христос.

Невероятният текст бил написан преди около 1200 години от Свети Кирил от Йерусалим, въпреки че проф. Ван дер Брук се съмнява дали това е името на истинския му автор.

Ръкописът бил открит в манастира "Свети Михаил", който се намира в пустинята северозападно от Кайро. Той бил закупен заедно с други артефакти от американския финансов магнат Джей Пи Морган (J. P. Morgan), предприемач, банкер и колекционер на изкуство. Колекцията по-късно била дарена и сега се съхранява в библиотеката на музея на негово име в Ню Йорк.

Проф Ван дер Брук изтъква, че Библията е била вече канонизирана в Египет, когато са били написани текстовете на Свети Кирил от Йерусалим, но подобни апокрифи били доста популярни сред вярващите по онова време. Монахът, описал случките, със сигурност не е вярвал във всички детайли, но вечерята на Пилат с Христос може и наистина да се е случила.
Коментари 75
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

75 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сергей Брин

Съосновател на Google обвини служителите, че няма AGI

Технологии Преди 1 час

Според Сергей Брин те не се стараят достатъчно

Предприемачите Моника и Алек са първата „Супер двойка” в „Един за друг”

Предприемачите Моника и Алек са първата „Супер двойка” в „Един за друг”

Любопитно Преди 7 часа

Най-възрастните участници Ирина и Митко ще се борят за оставане утре вечер

Коментари на Зеленски и Кличко след скандала с Тръмп

Коментари на Зеленски и Кличко след скандала с Тръмп

Свят Преди 9 часа

Зеленски: Украйна се нуждае от справедлив и траен мир и ние работим точно за това

<p>Москва се радва, Медведев ликува и хвали Тръмп</p>

Светът реагира след скандала между Тръмп и Зеленски

Свят Преди 9 часа

Радост в Москва, точно на обратния полюс е настроението сред европейските лидери

Папа Франциск получи дихателна криза

Папа Франциск получи дихателна криза

Свят Преди 10 часа

Даден му е кислород и той е реагирал добре, съобщиха от Ватикана

Тръмп с ултиматум след срещата със Зеленски

Тръмп с ултиматум след срещата със Зеленски

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Той прояви неуважение към Съединените американски щати

Жестоки сблъсъци в Гърция, протест на гърци и в България

Жестоки сблъсъци в Гърция, протест на гърци и в България

Свят Преди 12 часа

Около 300 000 души са се включили в демонстрациите

Тръмп и Зеленски се скараха публично в Белия дом

Тръмп и Зеленски се скараха публично в Белия дом

Свят Преди 12 часа

Тръмп предупреди Зеленски, че с исканията си рискува да предизвика "Трета световна война"

Мъск: Това е бъдещият президент на Америка

Мъск: Това е бъдещият президент на Америка

Свят Преди 13 часа

Ванс, който от бивш критик се превърна в яростен поддръжник на Тръмп

Божанов: Ще се откажа от имунитета си, Петков: Абсурдно обвинение

Божанов: Ще се откажа от имунитета си, Петков: Абсурдно обвинение

България Преди 14 часа

Божанов: Нямам никакви притеснения за изхода на бъдещото дело

"Майкрософт" спира "Скайп"

"Майкрософт" спира "Скайп"

Свят Преди 14 часа

Потребителите ще бъдат поканени да преминат към услугата "Тиймс"

Изключиха ученичките, набили момиче в Пазарджик

Изключиха ученичките, набили момиче в Пазарджик

България Преди 14 часа

Решението за принудителното преместване беше взето от Педагогически съвет

Откриха мъртъв грузинец в камион в Бургас

Откриха мъртъв грузинец в камион в Бургас

България Преди 14 часа

Превозното средство е пристигнало в морския град с ферибота от Грузия

Вторият медицински хеликоптер кацна в България

Вторият медицински хеликоптер кацна в България

България Преди 15 часа

Той ще бъде разположен в регионалната база на HEMS в Сливен.

Как Стармър спечели благоразположението на Тръмп

Как Стармър спечели благоразположението на Тръмп

Свят Преди 15 часа

Зад доброто настроение обаче останаха много важни въпроси без отговор, посочва Politico