З а да отбележат новата година, учените от екипа на телескопа "Хъбъл" публикуваха колаж от снимки на сливанията на шест галактики. Това е един от най-важните и интересни за астрономите процеси, който им дава много информация за образуването на нови звезди.
Астрономи засякоха "земетресения" на Слънцето
Сливанията на галактики са сравнително редки, като очаквано водят до сериозни промени в техния облик и съдържание. Процесите са доста мащабни и позволяват на учените да проследят формирането на звезди по-бързо и детайлно. Освен това са много ярки и светлината от тях остава по-силна дори и след края на сливането.
Чрез галактическите сливания учените изучават и как звездните купове се влияят от резките промени и как случващото се значително ускорява образуването на звезди. Множеството системи и филтри на "Хъбъл" също имат роля в по-точното локализиране на куповете и изчисляването на тяхната възраст, маса и друи детайли.
Юпитер и Сатурн най-близо от 800 години насам
Проучванията досега показват, че звездните купове имат множество разнообразни и драстични промени. Обикновено най-големите купове се образуват в края на сливането на галактиките.
Шестте кадъра са на сливания, които са наблюдавани от 2008 г. до октомври 2020 г. Европейската космическа агенция (ЕКА) определея тези процеси като "отлични лаборатории", които помагат много на учените.
Учени откриха източника на радиосигнал в Млечния път
НАСА може и да не кацне на Луната през 2024 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!