Т елескопът "Хъбъл" изненада учените с една от последните си снимки на Нептун. Тя показа неочаквано тъмно петно в северното полукълбо на планетата, съобщи НАСА.
Обратната страна на Луната и Земята в един кадър
Как изглеждат Земята и Луната, снимани от Марс
Учените описват явлението като "тъмен вихър", като то е с доста голяма площ и може да покрие около 20% от повърхността на Земята. Диаметърът на вихъра е около 10 950 км., като изглежда се задържа само в северното покукълбо и е точно до няколко големи бели облака.
Първи кадри от тъмната страна на Луната
Китайски космически апарат кацна на далечната страна на Луната
Това е четвъртият път, в който учените наблюдават подобна тъмна буря на Нептун. Тя отново се образува по време на лятото на планетата. Нептун също има сезони, но те продължават десетилетия, а не няколко месеца. Другите подобни бури са забелязани през 1993 г. и през 1989 г.
Според анализ на Университета на Калифорния в Бъркли, тъмните бури се появяват средно веднъж на 4-6 години и продължават около две години. Обикновено те също са съпроводени от бели облаци, които се образуват от замръзнал метан.
Въпреки това учените не знаят как и защо се образуват тъмните бури. Те изглеждат подобни като функция на гигантското червено петно на Юпитер, което е своеобразен антициклон и привлича материя от високите нива на атмосферата.
Изненади и на Уран
По време на рутинния годишен преглед на планетите в Слънчевата система "Хъбъл" е заснел и Уран, където също има интересни явления. На планетата се вижда огромна облачна покривка над северния полюс.
Според астрономите тя се дължи на уникалната ротация на Уран. За разлика от другите планети в Слънчевата система, Уран е силно наклонен на една страна, като по време на неговото лято, Слънцето свети почти директно върху северния полюс и никога не залязва. Учените смятат, че именно това е една от причините за образуването на гигантската обпачна покривка.
Огромен лед на Марс, какво значи това
Учени обориха твърденията, че на Марс изригва вулкан
Малко под нея има голям облак от замръзнал метал. Той е толкова ярък, че може да бъде заснет дори от любители от Земята. Има и тънка облачна ивица където е екваторът на Уран. Учените не знаят как се образуват тези тънки облачни ивици, особено като се има предвид, че и Нептун, и Уран имат много силни и широки западни въздушни потоци.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!