Т елескопът "Хъбъл" направи поредната си красива, но и полезна за учените, снимка. Новият кадър е направен наскоро и показва една от любимите на астрономите галактика - М61, съобщава НАСА.
Галактиката е харесвана от учените, защото е почти изцяло насочена към Земята. Тя изглежда почти напълно плоска и е подходяща за детайлно изучаване.
Новият марсоход с първи анализ на времето на Марс
Освен това е и доста активна. Спираловидната галактика изобилства от червени зони. Астрономите отбелязват, че това е един от най-ясните индикатори за активно образуване на нови звезди.
На снимката в центъра на М61 се вижда огромна ярка зона. Това всъщност е свръхмасивна черна дупка, чиято маса е над 5 млн. пъти по-голяма от тази на Слънцето.
Ветровете на Юпитер достигат над 1400 км/ч
Самата галактика се намира на 52 млн. светлинни години от Земята. Заради позицията ѝ тя е идеална за продължително и детайлно изучаване от учените по целия свят.
НАСА отбелязва, че снимката на М61 е идеален пример за съвместната работа на астрономите. Кадърът е направен не само с "Хъбъл", но и чрез два от апаратите на "Много големия телескоп" на Европейската южна обсерватория.
Първата снимка на черна дупка получи "ъпгрейд"
Астрономите са обединили данните от двата телсекопа, за да получат красивия кадър, който е от полза и за анализа на галактиката. Това показва и предимствата да се използват както наземни, така и космически телескопи и данните им да се обединяват за извличане на максимално много информация, отбелязва НАСА.
Мъск: Ще има хора на Марс след 5 години и половина
Русия и Китай планират обща станция на Луната
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!