Т елескопът "Хъбъл" засне необичайна екзопланета, която се откроява със своето жълто небе и фактът че на нея вали дъжд от желязо. Екзопланетата WASP-79b е открита чрез съвместна работа на астрономи от обсерваторията "Магелан", няколко университета и сателита за търсене на екзопланети TESS, съобщава официалният сайт на телескопа.
Междузвездната комета "Борисов" изненада учените
WASP-79b се намира на 780 светлинни години от Земята. Атмосферата на екзопланетата е необичайна и според учените има "силни индикации за протичането на непознат атмосферен процес, който нашите физични модели не калкулират", казва Кристин Шоуолтър, част от екипа, направил проучването.
Астрономи доказаха още една теория на Айнщайн
Учени откриха най-ярката супернова досега
Небето на Земята изглежда синьо заради т.нар. Разсейване на Рейли. То е получава заради малки частици в атмосферата, които разсейват определени диапазони на светлината. Така късите дължини, т.е. сините цветове, се разпръскват повече и небето изглежда синьо през деня.
Учените са очаквали да засекат подобен процес и на WASP-79b, но вместо това анализът показва обратното. Данните показват, че степента на разсейване на светлината вероятно прави небето на екзопланетата жълто. Астрономите казват, че за пръв път наблюдават подобен ефект и затова нямат обяснение на какво се дължи той.
Но учените имат обяснение на друго явление - дъждът от разтопен метал. Екзопланетата е много близо до звездата си - обикаля я за три и половина земни дни.
НАСА може да превърне лунен кратер в телескоп
Колко големи могат да станат черните дупки?
Затова атмосферата ѝ е много гореща и достига 1648 грауда по Целзий. В нея се образуват облаци от манганов сулфид и силикат, а заради високите температури от тях може да вали разтопен метал.
Самата езкопланета е т.нар. "горещ Юпитер", защото е подобна на Юпитер, но с много по-високи температури. Тя има и необичайна полярна орбита и затова е интересна на учените и как се е формирала. Това обаче са въпроси, които ще очакват своя отговор едва след по-детайлни наблюдения с помощта на бъдещия космически телескоп "Джеймс Уеб".
Уран губи атмосферата си заради магнитното си поле
Изграждането на база на Луната може да се забави
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!