П рийамвада Натараджан е родена в Коимбаторе, Индия, през 1969г. и към момента е професор по астрономия в Университета в Йейл, САЩ.
Тя посвещава целия си живот и кариера на изучаването на едни от най-мистериозните космически обекти – черните дупки.
През април Прийамвада с нетърпение очаква да види първата официална снимка на черна дупка, която обиколи земното кълбо, след което си казва, че е неин ред.
Професорът по астрономия няма търпение за изстрелването на най-новия космически телескоп на НАСА – „Джеймс Уеб”, чрез който ще има възможността да наблюдава някои от най-древните черни дупки във Вселената.
If you happen to be in Barcelona - do go take a look at the Quantum exhibit @cececebe - its fab, with fantastic science and art unraveling the mysteries of quantum mechanics pic.twitter.com/ufCMdanwAG
— Priyamvada Natarajan (@SheerPriya) 9 юли 2019 г.
Консуело Баутиста от EL PAIS разговоря с Прийамвада в едно вълнуващо и любопитно интервю.
„Черните дупки са много непредсказуеми космически обекти, които определят границите на нашите познания. Не можем да се доближим до тях. Те не излъчват светлина, така че не можем и да ги видим.
Тази снимка е плод на една почти детективска работа. Тя е и доказателството на всичките ни теории. Ето защо тази снимка е толкова легендарна. Тя изобразява способността на човешкото въображение да си представя някои от най-сложните обекти и процеси в космоса”, обяснява Натараджан.
Може би много хора са се чудили, защото черните дупки се наричат „дупки”, като всъщност нямат нищо общо с това.
Excited to be giving the annual Bartlett Lecture at @LindaHall_org to @Yale @HarvardU @Princeton Alum in Kansas City...@Jack_Ambraw pic.twitter.com/c7B1nOBiDD
— Priyamvada Natarajan (@SheerPriya) 30 април 2019 г.
Професор Натараджан дава отговор на този въпрос.
„Черните дупки са просто едно отсъствие на пространство. Човек може да си ги представи по различни начини. Този, който най-много ми харесва на мен, е сценарият, представян в научнопопулярните филми – за място, от което не можеш да избягаш, освен ако не се движиш със скорост, по-голяма от тази на светлината”.
Натараджан, която е изучавала и философия дава интересен отговор на въпроса за това по какво си приличат религията и науката.
Excited that the episode of @neiltyson's @StarTalkRadio that #LauraGrego and I were on is slated to air on April 4.....! pic.twitter.com/yB8fa03nkF
— Priyamvada Natarajan (@SheerPriya) 30 март 2019 г.
„Науката и религията отговарят на различни въпроси. Съмненията относно това кои сме и от къде идваме никога не могат да се изучават и докажат чрез факти. Това са емоционални и психологически размисли. И влияят в различни сфери. Човек може да прекара целия си живот спокойно без да вярва, че Бог е създал Вселената”.
Според Прийамвада едно от най-големите предимства на научната общност е именно фактът, че в гилдията няма никакво разделение независимо от пола, расата или националността.
„Хубавото на това да изучаваш космоса е, че в един момент конфликтите между отделните нации и общества започват да ти се струват толкова незначителни”, казва професор Натараджан.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!