Х ората, страдащи от синдрома на хроничната умора, имат мозъчни аномалии, показва проучване, публикувано в американското медицинско списание Radiology. Изследването е направено с различни техники на сканиране на мозъка.
Синдромът, известен също като миалгичен енцефаломиелит, се характеризира с устойчива и необяснима умора, която трае месеци, дори години, въпреки почивките.
Миалгия означава болки в мускулите, а енцефаломиелит - възпаление на главния и гръбначния мозък.
Смятан за неврологично разстройство, той често се появява внезапно, причинявайки бързо и значително влошаване на здравето. Само в САЩ са засегнати над един милион души - възрастни и деца, според американската организация "Центрове за контрол и превенция на заболяванията".
За нуждите на новото изследване е направен ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на 15 пациенти, мъже и жени, които имат синдрома, както и контролна група от 14 души от двата пола и на същата възраст, но в добро здраве.
Използвани са три различни техники на ЯМР: за обемен анализ на различни дялове на мозъка; за наблюдeние на бялото вещество, съставено от нервни влакна, пренасящи сигналите между невроните; за измерване на мозъчното кръвообръщение.
Сравняването на различни резултати показва, че
хората, страдащи от синдрома на хроничната умора, са с малко по-нисък обем на бялото вещество. Те също имат ненормална дифузия на водните молекули в част от бялото вещество в дясното мозъчно полукълбо.
Изследователите са открили у пациенти, страдащи от този синдром, аномалии в две части на мозъка, които свързват предния дял и темпоралния лоб.
"Колкото тези две части на мозъка са по-различни от обичайното, разбирайте по-големи на външен вид, толкова симптомите са по-тежки", казва д-р Майкъл Зейнех асистент по радиология в медицинския факултет в Станфорд, Калифорния.
"Тези резултати позволяват да се предвиди възможността да има биомаркер за синдрома на хроничната умора, което може да помогне при диагностицирането", обяснява той.
Въпреки че изследването е обхванало само петнайсет пациенти, използваните техники са обещаващи като диагностичен инструмент за идентифициране на хора с това заболяване. Според учените така ще може да се постигне ниво на откриване 80%.
Освен диагностиката, ЯМР може да покаже и механизмите по които заболяването засяга централната нервна система,
сочат авторите.
Хипотезата за вирусен причинител се подкрепя все повече, защото инфекцията често се определя като отключващ фактор, свързан с дисфункция на имунната система.
Симптомите не се ограничават само с голямата умора, но са и ставни и мускулни болки, главоболие, подути лимфни възли, стомашно-чревни проблеми и повишено кръвно налягане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!