Х ормонът на любовта – окситоцин, изглежда има и още един неочакван ефект, помага да изтрезнеем, информира Франс прес.
Международен екип от изследователи напил лабораторни плъхове, след което им бил инжектиран окситоцин, който им подействал много отрезвяващо
и те вече не показвали признаци на напиване.
За момента тестове са извършени само върху лабораторни плъхове, но тези, на които бил инжектиран хормона и били напоени с алкохол преди това изглеждали в състояние да преодолеят неуспехите в моторната координация, от която пияните им събратя без окситоцин страдали.
Видео от лабораторията, публикувано онлайн, показва три плъха – трезвен, пиян и пиян, на който е инжектиран окситоцин.
Пияният плъх се препъва, стига до ъгъла на клетката си и остава там. От двете му страни трезвият плъх и този, който е получил окситоцин след алкохола, преливат от енергия и тичат напред-назад в клетките си.
Окситоцинът "предотвратява достъпа на алкохола до определени области в мозъка, които причиняват упойващите ефекти на алкохола", се казва в изследването в бюлетин на Националната академия на науките, публикувано и в американско списание.
"Алкохолът влияе на координацията като инхибира активността на облласти в мозъка, които осигуряват прецизно управление на моторната координация. Окситоцинът предотвратява този ефект до степен, в която всъщност не можем да кажем, че плъховете са пияни. Това е забележителен ефект", казва ръководителят на изследването Майкъл Боуен от университета в Сидни.
Окситоцинът е известен със своята роля за насърчаване на свързване и сексуално привличане. Той често се дава на бременните жени, за да се предизвикат контракции по време на раждането.
Доза окситоцин няма да ви помогне да изхвърлите алкохола от кръвта си по-бързо, предупреждават изследователите.
Но предишни проучвания са показали окситоцинът може да намали жаждата за алкохол и общата консумация на алкохол както при плъхове, така и при хора. Ето защо учените се надяват някой ден работата им да доведе до нови лечения на алкохолизма.
Изследването е проведено от учени от Университета на Сидни в Австралия и университета в Регенсбург в Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!