Н а специална пресконференция снощи, гениалният физик проф. Стивън Хокинг и руският милионер Юри Милнер представиха план за изпращане на космически апарат до най-близката съседна звезда – Алфа Кентавър.
Тя се намира в система от три гравитационно свързани звезди, които се движат на 4,37 светлинни години (25 трилиона километра) от Слънцето. Разстояние, което досега никое, създадено от човека средство не е способно да измине, поне в рамките на един човешки живот. Със съвременна ракета подобно пътуване би отнело около 30 000 години.
Проектът, наречен „Пробив към звездите“ (Breakthrough Star Shot), ще използва най-новите технологии. Целта е да се достигне скорост, равна на 20% от тази на светлината. Това ще стане с лазерно задвижване, захранвано с огромно енергийно платно, което ще добива енергия от т. нар. „звезден вятър“ - поток от заредени частици, който се изхвърля от горните слоеве на атмосферата на звездите и преминава между звездните системи.
Самият космически кораб няма да превозва хора. Той ще представлява капсула, която ще побира само най-необходимото, за да се постигне максимално малка маса. Става въпрос за сензори и йонни двигатели, които да му позволят да маневрира, след като достигне Алфа Кентавър.
Пътуването ще отнеме 20 години, а след това всяко предаване на данни ще достига със закъснение от близо 4,4 години до Земята. Изстрелването на първите междузвездни кораби, създадени от човечеството, ще стане от спътник, изведен в открития космос.
Само преди няколко години подобна мисия щеше да бъде напълно невъзможна. Миниатюризацията, свързана с развитието на мобилните технологии, обаче вече позволява всички необходими сензори, чипове и камери да се съберат в съвсем малко устройство.
Хокинг и създателите на проекта се надява да намерят в Алфа Кентавър планета, подобна на Земята - откритие, което би дало тласък за ново развитие на изследванията и пътуването в космоса.
Първоначалното финансиране на амбициозната мисия е 100 млн. долара. Те са осигурени от различни инвеститори, сред които освен Милнер е и основателят на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг.
Предполага се, че с изстрелването на повече капсули ще бъдат постигнати икономии от мащаба, които да свалят цената на подобни мисии до няколкостотин хиляди долара.
#YuriMilner teams up with #StephenHawking to explore Alpha Centauri https://t.co/TOAngICNuA #breakthroughstarshot pic.twitter.com/MvLaNQKQJM
— dna (@dna) April 13, 2016
Проектът „Пробив към звездите“ ще се състои от три етапа - проучване, разработка на прототип и изстрелване. Според Хоукинг това ще стане в рамките на сегашното поколение.
„Това, което ни прави уникални е надхвърлянето на собствените ни ограничения. Гравитацията ни приковава към Земята, но аз току що долетях до Америка“, коментира Хокинг при представянето на проекта.
„Днес ние се ангажираме със следващия голям скок в космоса, защото сме хора и да летим е в нашата природа“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!