Екип от университета на Минесота, воден от професора по биомедицински инженерни науки Бин Хе, успя да издигне и да управлява малък модел на хеликоптер (квадкоптер, диск с няколко перки) само с... мисъл.
Машината издържа успешно тестовете и мина през трасе с препятствия. Процентът на успеваемост е бил над 90.
За експеримента учените са използвали специална шапка, с която се улавя електрическата активност на мозъка. 64 електрода по нея регистрират импулсите на нервната система на доброволец. После те се изпращат за декодиране на специфичните им електрически стойности към компютър, който така успява да разпознае мислите, съответстващи на движение.
Хеликоптерът е бил управляван само с мисълта за стискане на юмрук, без никакво физическо действие: мисъл за десен юмрук за завой надясно, ляв - за завой наляво, стискане на двата юмрука означава изкачване нагоре, а липса на мисъл за какъвто и да било жест - спускане.
Предаването на данните до компютъра става безжично.
Системата бе показана за пръв път през април, а сега е описана в научното списание "Джърнъл ъф Нюръл Енджиниъринг" (Journal of Neural Engineering).
Напоследък изследванията в тази сфера - начините за директна комуникация между човешкия мозък и различни устройства - стават все по-многобройни.
Екипът на д-р Бин преди е работил с управляван чрез мисъл виртуален хеликоптер, но в сегашната версия на експеримента той е заменен с физическо устройство.
Лесната достъпност на този модел на комуникация, разчитащ на шапката с електроди, е едно от големите му предимства - останалите разчитат на инвазивни процедури - например операция и имплантиране на сензори.
Основните приложения на новите технологии са в медицината - за контрол на биомеханични крайници, например, или пък на други устройства, да речем - инвалидни колички.
Сред възможните сфери на употреба са и електронните игри.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!