Човечеството трябва да обърне сериозно внимание на Луната като източник на енергия.
На земния спътник има огромни запаси от ценния изотоп хелий-3, които могат да покрият енергийните ни нужди за пет хилядолетия, твърди руски учен.
Добивът на един тон хелий-3 ще струва около 1 млрд. долара. 25 т от изотопа, които покриват нуждите от енергия на населението и икономиката на Земята за година, ще костват 25 млрд. долара, а това не е толкова много за съвременните държави, смята Владислав Шевченко - доктор на физико-математическите науки и ръководител на отдела по изследвания на Луната и планетите в Правителствения астрономически институт към Московския университет "Ломоносов".
За сравнение САЩ изразходват годишно по 40 млрд. долара за енергийни нужди.
Ползата от добива на хелий-3 от Луната е очевидна, допълва Шевченко, цитиран от РИА "Новости".
В близко бъдеще партньорите в проекта за Международна космическа станция трябва постепенно да започнат преход към създаване на Международна лунна станция. От това ще има голяма практическа полза, смята руският учен.
Добивът на хелий-3 на Земята е нищожен - от порядъка на няколко десетки грама годишно. В същото време на Луната има запаси от 500 хил. тона от ценния изотоп.
При термоядрен синтез, когато в реакция влизат един тон хелий-3 и 0,67 тона деутерий, се освобождава енергия, която е еквивалентна на изгарянето на 15 млн. тона нефт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!