Ун ните са обезпокоени, че хелият, който им е така необходим за важни експерименти, се изчерпва, прахосван без всякакъв здрав разум за производството на празнични балони.
Според американския Национален научен съвет запасите от този газ на Земята ще се изчерпят за по-малко от 30 години.
Хелият е изключително важен за целите на науката, тъй като служи за охлаждане на атомите до минус 270 градуса - така те не вибрират и са много по-стабилни за изучаване.
Газът се използва широко в медицинските скенери и в най-различни машини и научно оборудване, вкл. в Големия адронен колайдер.
Миналата седмица, например, се наложило изследователят Олег Киричек да преустанови експеримент в рамките на изучаването му на материята, тъй като запасите от хелий в лабораторията били свършили.
Наложило се да чака три дни, за да проведе тестовете, докато се намери хелий, и то на огромна цена.
"Похарчихме 90 хил. лири... а в същото време надуваме милиони балони с хелий и ги пускаме завинаги в небето или използваме хелий, за да изтъним гласа си, ей така, за майтап", ядосва се той пред британския в. "Гардиън".
Макар че е вторият най-разпространен газ във Вселената, на нашата планета хелият е в ограничени количества и не се възстановява.
Той вече е такава "рядкост", че нобеловият лауреат - физикът Робърт Ричардсън, дори призова надутите с хелий балони да се продават за 75 лири във Великобритания.
Хелият се извлича при сондирането за нефт и газ. САЩ са имали голям запас за няколко десетилетия, но през 90-те години започнаха да го продават и цените му паднаха.
Предупреждение: Хелият на Земята свършва заради балоните
Хелият е изключително важен за целите науката, но запасите му могат да се изчерпят за по-малко от 30 години
23 март 2012, 12:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!