Т радиционната асоциация с хакерите е кражба на данни от имейли и компютри. Но все повече хакери вече се насочват към съвсем различни индустрии и устройства, например рентгени и ЯМР скенери, съобщава сп. Forbes.
Хакери откраднали над 1 млрд. евро от банки в 40 държави
Хакери оставиха близо милион германци без интернет
Компанията за киберсигурност Symantec е засякла нова хакерска група. Тя се казва Orangeworm и основната ѝ цел за момента са здравни институции и болници в САЩ. Освен това обаче групата аткаува болници и в Европа и Азия.
Исландски крадец на компютри избягал на полет с премиера
Атаката на Orangeworm е доста специфична. Тя не е насочена към кражбата на данни от пациенти. Вместо това тя е насочена към устройствата, които получават и анализират снимките и резултатите от тези скенери, като целта е да се научи повече как работят те. Според Symantec става дума за корпоративен шпионаж.
До момента хакерите просто събират информация от устройствата и не показват индикация за други намерения или опит за саботаж. Разбира се, специалистите не изключват, че и това може да се случи на по-късен етап, а в момента просто да се събират данни в подготовка за друга атака.
Младите масово подценяват своята киберсигурност
Ботнет превзема сървъри, за да копае криптовалута
Хакерите са направили "червей", който е кръстен Kwampirs. Той има способност да изтегля и инсталира допълнителни модули и така да модифицира функциите си според целите и ситуацията. Модулите могат и да са специално създадени само за конкретна мишена. Използван е и в системи, които помагат на пациенти да попълват формуляри за съгласие за извършване на определени медицински процедури.
Symantec е открила още, че Orangeworm не атакува само медицински заведения. Групата избира много конкретни мишени, като от 2016 г, досега е атакувала и компании в сферата на ИТ, производството, земеделието и логистиката.
Хакери атакуват телевизори, за да копаят криптовалути
Хакери "копаят" криптовалути чрез популярни сайтове
Характерното за Orangeworm е високото ниво на защита. Данните за групата са минимални, като дори не се знае каква е нейната националност. Symantec смята, че е много малка вероятността тя да е спонсорирана от правителство. Според компанията става дума за много малка група хора или дори един човек, с много конкретни цели. До момента обаче няма никакви индикации за произхода или местоположението на групата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!