Н ай-популярният сайт в света, търсачката "Гугъл", стана на 15 години.
Резултат от работата на студентите от Станфорд Сергей Брин и Лари Пейдж, в началото се казва "БекРъб" (BackRub) е качен на сървърите на университета. Няколко години по-късно обаче се превръща в един от най-важните елементи от цифровото ежедневието на милиони души по света и днес името е синоним на търсене в интернет.
Около името "Гугъл" (Google) всъщност има известно объркване. Мълвата твърди, че то е било плод на грешно изписване на числото гугол (googol) - единица със сто нули зад нея. Освен това има и объркване относно рождения ден на търсачката - документите за създаването на компанията са били подадени на 4 септември 1998, а самият домейн Google.com е регистриран три дни по-късно. От "Гугъл" обаче празнуват на 29 септември.
През декември 2000 г. индексираните от търсачката документи са 1 млрд., което я превръща в най-голямата в света. През 2008 г. те достигат 1 трилион.
Сега покрай рождения си ден "Гугъл" обяви, че е въвела
доста сериозни промени в алгоритъма си за търсене -
това бил най-важният ъпдейт от 2010 г. насам.
Целта му е да търсачката да връща качествени отговори на по-сложни търсения. Подобрено е и гласовото търсене - функционалност, която от "Гугъл" смятат за особено важна за близкото бъдеще.
През годините компанията пуска серия продукти, които бързо се налагат в ежедневието - "Гугъл Поща", "Гугъл Карти", "Гугъл Земя", "Гугъл Документи" и др.
Компанията е собственик и на платформа "Блогър", а една от най-важните ѝ придобивки остава сайтът за видеосподеляне "Ютюб".
Статистиката сочи, че "Гугъл" поглъща средно по една нова компания на седмица от 2010 г. насам.
"Гугъл" е и основен играч на мобилния пазар -
най-популярният софтуер за мобилни телефони - операционната система "Андроид" е нейна разработка, а компанията преди години купи и производителя на мобилни телефони "Моторола".
Тя е известна и с проекта си да създаде автоматизирани автомобили, които няма да имат нужда от шофьор.
Последният продукт на "Гугъл", около който се вдигна много шум, бяха високотехнологичните очила Google Glass.
Около 1000 служители на "Гугъл" са станали милионери, когато компанията стана публична през 2004 г. Основателите ѝ Сергей Брин и Лари Пейдж притежават само 16% от нея, но стойността на тези 16% в пари е около 46 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!