Действително ли обаче близнаците използват създаден изцяло от тях "таен език"? Не точно, обяснява научно сп. "Лайв сайънс".
Повечето "разговарящи" близнаци изглеждат така, сякаш общуват на сложен език, с който ясно се разбират, но той не е тяхно творение, обяснява специалистка, цитирана от изданието.
Въпреки това според нея тези бебета показват съвсем нагледно как децата се учат да комуникират.
Сладурите от видеото демонстрират, макар и по преувеличен и необичайно развит начин, нещо, което повечето деца правят, пояснява Вирджиния Валиан, шеф на център за изследвания на езика към колежа "Хънтър" в Ню Йорк.
По думите й дублирането на всички тези "да-да-да" фрази е типично, дори универсално сред чуващите деца, въпреки че повечето не стигат до такива крайности като близнаците.
Работата е там, че няма нужда да гадаем какво си казват, защото тяхната реч не предава конкретни послания - те си казват точно толкова, колкото бихме си казали ние, ако си "да-да-да"-каме.
Вместо просто да имитират "речта си" в детайли, двамата сладури доста успешно схващат структурата й - почти не се прекъсват, например, гледат се в очите, жестикулират в синхрон, обръща внимание специалистката.
Най-впечатляващото е, че двете момченца действително създават впечатление за смислен разговор - с всичките му ритми, тонове, интонации и ударения, използвани от възрастните, т.е. т.нар. "прозодия", която варира от език на език.
Смята се, че бебетата започват да се приучават на нея още в корема на майката. Според някои изследвания дори бебета, които са едва на 24 часа, могат да различават "музиката" на своя език от тази на друг.
Повечето деца се научават да се изразяват с типичната за езика на родителите им прозодия до 10-месечна възраст.
Ако слушате бебе британче, например, и попитате англоговорящи на кой език "гука" то, макар и без думи, те безпогрешно ще разпознаят английския, дава пример Валиан.
Колкото до двамата близнаци от видеото, желанието им за общуване е забележително. Те действително се забавляват и съвсем скоро ще проговорят, убедена е специалистката.
Ето и един много успешен вариант на български:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!