П рочутите мумии Чинчоро, запазили се непокътнати в Чили в продължение на над 7000 години, сега са застрашени от "топене" в резултат на глобалното затопляне, пише в. "Дейли експрес".
Археолозите се надпреварват с времето, за да съхранят ценната колекция.
Мумиите Чинчоро са смятани за най-древните в света и са сред най-невероятните археологически находки.
Мумифицираните тела са били заровени под пясъците на пустинята Атакама в сух регион, където почти не пада дъжд. Открити са непокътнати преди близо 100 години. През първите 90 години след намирането им, мумуфицираните тела почти не се променят.
През последните няколко години обаче кураторите на музея към университета на Тарапака в град Арика, където те са изложени, забелязват, че
състоянието на някои от 120-те мумии сериозно се влошава и кожата им започва да се превръща в "черна тиня".
От чилийския музей се свързват със специалиста по приложна биология Ралф Мичъл от Харвардския университет, който заедно с колегите си прави тестове и установява, че подходящите влага и температури стимулират развитието на бактерии, разяждащи плътта на мумиите.
Изследователите са открили, че броят на въпросните микроорганизми съществено се е увеличил през последното десетилетие заради по-високата влажност в региона в резултат на глобалното затопляне.
Случаят с мумиите в Арика, Чили, е първият за влошено състояние на древни находки в резултат на климатичните промени, но
специалистите предупреждават, че подобни ситуации могат да възникнат и на други места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!