К летките и гените остават активни дори след смъртта на тялото. Това показват резултатите от ново проучване на Института по науки и технологии на Барселона, съобщава БиБиСи. Проучването дори открива, че някои гени стават още по-активни след смъртта.
Учени създадоха "моливи" за редактиране на гени
WADA забранява генномодифицирани спортисти
Разбирането на активността на гените дава много по-точна информация за дейността на всяка клетка, развитието на тялото, заболяванията и т.н. Всеки ген оставя индикации за своята дейност чрез RNA молекули. Те имат директно влияние върху това, което се случва в клетките, като са и ключови за протеините.
Пробив: кръвен тест открива рак
Необятните възможности на гените (СНИМКИ)
За изследването си учените са използвали органи и тъкани, които са взети от покойници, дали разрешението си за това. Този тип изследвания са и единственият начин да могат да се провеждат достатъчно подробни проучвания на гените и не дават пълна картина за това, което се случва в живото тяло.
Революция: Премахнаха наследствена болест от ембрион
Учени записаха видео върху живи ДНК клетки
Въпреки това резултатите са изненадващи. "Логичното очакване е, че след смъртта, ще има спад в активността на гените, казва Родерик Гуиго, един от ръководителите на проучването. Анализ с нова технология за mRNA секвениране на органи в рамките на 24 часа след смъртта и съпоставянето на данните с кръвни проби, взети от пациентите преди смъртта им, показва друго.
"Клетките в тялото реагират на смъртта. Някои гени се активират повече, което означава, че след смъртта в тялото продължава да има известна дейност", казва Гуиго. Екипът му не може да открие причина за това. Една от възможностите е, че кръвта започва да се съсирва и това намалява притока на кислород до клетките, което активира защитни функции. Учените все още нямат доказателство за това.
10 факта за ДНК, които може и да ви изненадат
Лекуват рак с генномодифицирани клетки
Проучването дава база данни за предвиждане на RNA активността и промените в тялото след смъртта. Това може да помогне на бъдещи проучвания, както и на криминалистите. "Има "отпечатък", който остава в гените след смъртта и той на теория може да бъде използван в криминологията. В момента обаче нямаме метод, който да може да позволи използването му на терен", допълва Гуиго. Нужна е и още работа по усъвършенстването на метода и тест с проби по-дълги от 24 часа, както и взимане на други критерии, за да може методът да е полезен на криминолозите, допълва експертът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!