Г енетици от Университета в Оксфорд са открили 12 области в човешкия геном, мутациите в които определят възрастта, на която човек ще роди първото си дете и ще има семейство.
Според Мелинда Милс, един от авторите на изследването, публикувано в списание „Nature Genetics“, разглежданите от тях гени са свързани предимно с репродуктивното поведение на човека.
„Например
тези варианти на генетичния код, които са свързани с по-късното майчинство при жените, са се оказали свързани и с по-късното начало на менструацията и менопаузата.
В бъдеще тези данни ще могат да помогнат на лекарите да отговорят на важния за жените въпрос – кога е прекалено късно за раждане на дете“, посочва Милс.
Тя и колегите ѝ работят в продължение на няколко години върху човешкия геном и по-конкретно тази негова част, която е свързана с различни аспекти на социалното поведение.
В последното си изследване те са анализирали различията в генетичната структура на 250 343 души от цяла Европа. Учените са съставили карта на единичните мутации при всеки доброволец, включваща в себе си 2,4 млн. единични „отпечатъка“ в гените, съпоставяйки ги после помежду им.
Екипът е установил, че
в човешкото ДНК има 12 участъка, разположени вътре в гените или близо до тях, вариациите в които са свързани с раждането на първото дете и размера на семейството.
Учените посочват още, че тези участъци и свързаните с тях гени, се отразяват и на други аспекти от половия и семейния живот. Например гените ESR1, CRTC2 и EFNA5 ръководят скоростта на съзряване на яйцеклетките при жените, а гените CREB3L4, SLC39A1, AFF3, HYAL3 и MST1R – растежът на мъжките сперматозоиди.
Въпреки своето откритие обаче изследователите смятат, че то в никакъв случай не означава, че половият живот и семейно положение на хората зависят само от гените.
Социалните фактори, в това число образованието, доходите, общественото положение и други, имат не по-малко отношение към семейството и раждането на деца от биологията.
Майката на 7636 деца, която никога не е раждала
Една жена може да е майка и на много деца, без да ражда и независимо от гените ѝ. Вижте как във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!