Гигантските динозаври може да са затоплили планетата с газовете си, смятат учени.
Британски изследователи са изчислили количеството метан, отделяно от най-големите динозаври, ходили някога по земята - завроподите, в които се включва и видът бронтозавър, съобщи Би Би Си.
Като използвали за сравнение количеството газове, отделяни от крави, учените изчислили, че динозаврите са отделяли 520 милиона тона газове годишно.
Според изследователите тези газове може да са били ключов фактор за топлия климат преди 150 млн. години.
Завроподите са били огромни по размери динозаври, които са се хранели с растения през мезозоя.
За изследователите обаче интерес представляват не огромните влечуги, а микроорганизмите, които живеят в тях.
Метанът, отделян от тези микроскопични бактерии, е газът, който причинява парниковия ефект. Той поглъща инфрачервените лъчи на слънцето и ги задържа в земната атмосфера, което води до нейното затопляне.
Според предишни изследвания през Мезозоя планетата Земя е била с около 10 градуса по-топла.
Това накарало съвременните учени да се чудят до каква степен завроподите са могли да повлияят на климата през мезозоя, при положение, че тревопасните животни допринасят значително за нивата на метан в атмосферата в момента.
Техните изчисления показват, че динозаврите са отделяли около 520 млн. тона газове годишно. За сравнение в момента в земната атмосфера се отделят общи около 500 млн. тона годишно.
Учените добавят, че на всичкото отгоре динозаврите не са били единственият източник на метан през мезозоя. Като се добавят и другите източници, нивата на метана по всяка вероятност са били много по-високи, отколкото са в момента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!