Р оботът "Филе" е открил органични молекули на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко". Тези молекули могат да участват в образуването на жизнено важни съединения, съобщи "Уолстрийт джърнъл".
Съединенията са били открити от един от инструментите на "Филе". Те съдържат атоми на въглерод.
Учените анализират данните, като се опитват да разберат дали веществата са прости като метана или метанола, или сложни като аминокиселините, които са градивните блокчета на протеините.
"Филе" е направил откритието, като е използвал един от научните си инструменти, за да анализира състава на атмосферата на кометата.
"Данните ще ни помогнат да разберем дали органичните молекули на Земята са донесени от кометите", заяви Стефан Уламек - отговорник за "Филе".
Учените са получили и данни от взетата от "Филе" проба от повърхността на кометата. Тази информация обаче все още не е напълно анализирана.
На учените от ЕКА им предстои да изследват данните от образците от грунта на кометата.
Учените смятат, че кометите съдържат в най-чист вид материали от Слънчевата система с възраст около 4.5 млрд. години. Според предишни проучвания кометите може да образуват органичен материал в атмосферите си. Една от теориите за възникването на живота на Земята е, че първият органичен материал може да е донесен точно от комета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!