„Космосът ще промени ежедневието ни много по-бързо, отколкото си представяме”.
Това споделя пред EL PAIS Хорхе Поти, генерален директор на сектор „Космос” към компанията за иновация и телекомуникации GMV.
Поти изтъква като най-бързо развиваща се ниша тази с безпилотните автомобили, които биват все по-усъвършенствани благодарение на космическите сателити.
Само преди дни в испанския град Севиля министрите, отговорни за космическите технологии на редица европейски страни, дебатираха за бюджета на Европейската космическа агенция за следващите няколко години.
Ян Вьорнер, генерален директор на ЕКА, изрази задоволството си от крайния резултат, който възлиза на 14,4 млрд. евро за следващите пет години.
Размерът на бюджетът е рекорден в цялата история на космическата агенция.
Фредерик Видал, министър на висшето образование, изследванията и иновациите на Франция изтъква четири главни приоритета, към които ще се стреми ЕКА с приетия бюджет.
L’ESA annonce un budget record et des ambitions renforcées ! https://t.co/u78iljrOwX
— Astrofiles (@astrofiles) 29 ноември 2019 г.
Първият от тях е ориентиран към развиването на технологиите за изучаване на космоса, за които ще бъдат отделени близо 2 млрд. евро.
Вътре в тази програма ¼ от средствата ще бъдат заделени за общия проект между Европа и САЩ за връщане на хора на Луната през следващото десетилетие.
Повече от половин век след революционния успех на НАСА един мъж и една жена ще отлетят отново към Луната през 2024 г. с намерението да останат там за малко по-дълго време.
ЕКА ще вземе участие и в нов международен проект, който предвижда да се изгради космическа станция по подобие на МКС около Луната, в която да пребивават астронавти. За начало на проекта към момента се посочва 2028 г.
Тази инсталация, която ще са намира на повече от 300 000 км от Земята, ще има за цел да проследи как се променя човешкият организъм след по-дълъг престой в открития космос.
Станцията, която вече си има и име - Deep Space Gateway, ще служи като база за пилотирани и непилотирани мисии до земния спътник.
Възобновяването на пилотираните мисии до Луната ще служи като подготовка за следващата, по-голяма цел – изпращането на хора до Марс.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!