М еждународен екип от 163-ма учени от 11 държави публикуваха резултатите от свой експеримент с "тъмна материя", които са "неочаквани", съобщава университетът Purdue. Проучването е публикувано и в ArXiv.org в очакване на преглед и от независими учени, които не са участвали в експеримента.
Астрономи откриха регулярен радиосигнал от космоса
"Това е сравнително изненадващ резултат. Прекомерните резултати не се показват в основния ни анализ, а в събитията на заден план. Това е любопитно по много начини. И неочаквано. Не е ясно какво го причинява. Със сигурност е нов ефект, който преди не сме предвиждали", коментира Рафаел Ланг, част от екипа.
Учени засякоха първите радиовълни от Млечния път
Учени доказаха и основата на Теорията на относителността
Експериментът не доказва съществуването на тъмна материя, макар това да е основната му цел. Той е проведен в Италия, в подземна лаборатория на около 100 км. северно от Рим, чрез системата XENON1T,
"Основната цел на XENON1T е търсенето на тъмна материя. Но в процеса на търсене, осъзнахме, че има много повече физика, която можем да наблюдаваме с машината", допълва Ланг.
Машината представлява цилиндричен резервоар, който е пълен с течен ксенон и охладен до -95 градуса по Целзий. Той е дълбоко под земята, за да не могат външни фактори да влияят на резултатите.
По време на анализа на резултатите от поредица експерименти от февруари 2017 г. до февруари 2018 г., учените откриват неочаквани резултати. Засечени са 285 "събития", вместо очаквания максимум от 247.
И докато учените могат да си обяснят очакваните 247. то за останалите все още нямат ясен отговор. Но има три основни хипотези.
При първата става дума за рядък водороден изотоп - Тритиум. Това може да е своеобразен артефакт от експеримента или индикация за непознати свойства.
Вторият вариант е потенциална нова частица. Това може да е досега теоритичния соларен аксион.
Третият вариант е това да бъде търсената толкова дълго време тъмна материя или елемент от нея. "За момента никой не е сигурен", казва Ланг.
Първият вариант е най-малко желан от учените, защото практически не води до ново откритие. Надеждите на екипа е, че става дума за някой от другите два варианта, като според тях данните съответстват най-много на соларния аксион. Това е хипотетична все още частица, която учени смятат, че се генерира от ядрото на Слънцето. Тя може да е и ключ към откриването и на тъмната материя.
За сега обаче учените имат повече въпроси отколкото отговори. Тяхното търсене ще започне скоро с новата версия на XENON1T - XENONnT. Тя ще може да работи с повече и по-чист ксенон и ще има множество подобрения. Това ще позволи на учените да проверят дали тези необичани "събития" в първата поредица експерименти се дължи на отклонения на машината или действително става дума за нови частици.
Мистериозните радиосигнали може да са на извънземни
Космически радиосигнал се повтаря на всеки 16 дни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!