З а своето мимолетно съществуване на фона на вечната Вселена човечеството е постигнало много.
Днес си спомняме за едно от тези постижения, които те карат да останеш без дъх, насълзяват очите ти и те правят горд.
Горд и благодарен за това, че си се родил именно на това синьо петънце в огромния океан от планети, звезди и галактики.
На 16 юли 1969г. „Аполо 11” с Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс се отправя на едно революционно пътешествие, което ще остави отпечатък в историята завинаги.
Първото кацане на Луната буди съмнения и е било плод за създаването на стотици конспирации вече в продължение на 50г.
По-голямата част от тях – безпредметни.
Подготовката на мисията „Аполо 11” не преминава без трудности и дори кавги.
Един от най-големите проблеми, които възникват между хората, отговорни за изпълнението на мисията, е казусът за това кой от двамата – Бъз Олдрин или Нийл Армстронг, ще е първият човек, стъпил на Луната.
Разрешаването на този въпрос се оказва по-сложно от предвиденото.
Първоначалното обяснение за избора на Армстронг е съвсем формално – прекалено малките размери на космическия кораб и невъзможността Олдрин да излезе от него преди Армстронг, тъй като това би застрашило апарата от различен вид повреди.
По-важната и неизказана причина за това екипът зад „Аполо 11” да предпочете Армстронг е друга.
Отговорността, която стои пред НАСА, е огромна. Първият човек, който ще стъпи на естествения земен спътник, ще служи като обединяващ образ за цялото човечество.
Именно поради тази причина изборът е специален.
А Нийл Армстронг е най-подходящият и най-правилният избор от това, с което разполага НАСА в онзи момент. Тих, умерен, непресторен, способен да контактува с хората пред екраните.
16 юли 1969г.
Около един милион души се събират по плажовете и магистралите в близост до стартовата площадка, за да наблюдават знаковото събитие.
Тогавашният президент Линдън Джонсън и съпругата му, както и огромна група делегати от Сената, присъстват на място.
В "Джон Кенеди Спейс Център" пристигат и 3500 медийни кореспонденти. Около 2/3 от тях са представители на американски медии. Останалите са пристигнали от други 55 страни по света, за да отразят събитието.
Изстрелването на „Аполо 11” се излъчва на живо в общо 33 страни и се наблюдава от над 25 млн. души.
Това, разбира се, не може да се сравнява с първите стъпки на Армстронг на Луната, които са наблюдавани от около 20% от населението на Земята, което по това време наброява 3,6 млрд. души.
Совалката „Сатурн V AS-506” извежда „Аполо 11” в космоса в на 16 юли 1969г. в 16ч. българско време.
Легендарната реплика „Една малка крачка за човека, един голям скок за човечеството” ще чуем само четири дни по-късно, когато Нийл Армстронг ще накара човечеството да замълчи за секунда, а след това да продължи да мечтае все по-смело.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!