К осмическият телескоп "Джеймс Уеб" продължава с изненадващите открития. Този път той впечатли учените не с далечна галактика, а с миниатюрен за космическите мащаби астероид, съобщават НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА).
Астрономи на ЕКА са открили данни за астероида чрез инфрачервения инструмент на телескопа. Това се оказва най-малкият досега обект, който е засечен от неговата апаратура.
Астероидът е с дължина около 100-200 метра и приблизителни размери на Колизеума в Рим. Намира се в астероидния пояс между Марс и Юпитер.
Юпитер вече има най-много луни - поне 92
Засечен е по време на тестови измервания докато "Уеб" е бил насочен към друг астероиден пояс. По-малкият обект обаче се е оказал между него и телескопа и е попаднал в наблюденията и е засечен "напълно неочаквано", казва Томас Мюлер от Института "Макс Планк".
"Джеймс Уеб" "може би" откри съставките на живота
Първият мини сателит успешно достигна Луната
"Невероятната чувствителност на "Уеб" прави възможно да видим 100-метров обект на разстояние от над 100 млн. километра", допълва Мюлер. Учените знаеха, че телескопът е много прецизен, но той все още ги изненадва с възможностите си. Новото откритие не е с толкова голяма научна стойност, но дава увереност на астрономите, че с "Джеймс Уеб" ще могат да засичат още по-малки и отдалечени обекти, които да продължат да дават отговори на много от въпросите за Вселената.
Астероидите се оказват по-трудни за унищожение
Нова карта на Вселената показва колко е голяма
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!