К осмическият телескоп "Джеймс Уеб" все още преминава през последните фази на тестове и настройки на оборудването си. Скоро той ще е готов за пълноценна работа и вече първите си задачи, съобщава НАСА.
Сред тях е изучаването на две екзопланети с класификация "супер-Земя", т.е. скалисти и по-големи от нашата планета. И двете избрани екзопланети обаче не разполагат с подходящи за живот условия, но пък са доста интересни.
Първата се казва 55 Cancri e. Тя се отличава със своята висока температура и скалите ѝ са разтопени. Екзопланетата се намира на по-малко от 2 млн. км. от своята звезда, което е 1/25-та от разстоянието между Слънцето и Меркурий. Тя прави една обиколка около звездата си за по-малко от 18 часа.
Данни от телескопа "Хъбъл" разкриват: С Вселената се случва "нещо странно"
Освен това 55 Cancri е не в пълно синхронно въртене, т.е. като Луната спрямо Земята. Обикновено този ефект се получава при малка дистанция между космическите обекти и така винаги се вижда само едната страна. Досегашните анализи показват, че 55 Cancri e не спазва тази традиция и най-вероятно прави три ротации около собствената си ос за всеки обикаляния около звездата си.
Температурите на планетата са много високи, като при подобно темпо на въртене те ще се разтопяват и дори изпаряват през деня и ще образуват тънка атмосфера. Когато в района настъпи нощ, започва конденз и изстудяване на този слой, който пада обратно като капки лава. Задачата на "Джеймс Уеб" ще е да потвърди всичко това.
"Джеймс Уеб" завърши настройката на уредите си
Втората интересна екзопланета за изучаване е LHS 3844 b. Тя също е много близо до своята звезда и я обикаля един път за 11 часа. Звездата обаче е доста по-малка и хладна и екзопланетата не е с разтопена повърхност, но най-вероятно няма атмосфера.
Това ще позволи по-детайлно изучаване на екзопланетата, включително определяне на състава на скалите ѝ. Ще могат да се открият и активни вулкани, ако има такива. Всичко това ще помогне за изучаване и опознаване на скалисти образувания извън рамките на Земята и Слънчевата система.
Откриха най-старата и най-отдалечена галактика, наблюдавана досега
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Сателитите на SpaceX пречат на телескопите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!