З емята може да има два близки съседа, които са с потенциални условия за живот. Учени от Университета в Гьотинген обявиха, че са открили две т.нар. супер-Земи, които обикалят около звездата Gliese 887, съобщава сайтът на научната институция.
Засякоха сблъсък между черна дупка и "мистериозен обект"
В Млечния път може да има 6 млрд. "земеподобни" планети
Това се оказват двете най-близки екзопланети досега, които може да предлагат условия на живот. Червеното джудже Gliese 887 се намира на около 11 светлинни години от Слънцето и това я прави един от най-близките му съседи. Тя е била наблюдавана от спектографа HARPS на Европейската южна обсерватория в Чили.
Наблюденията показват наличието на две супер-Земи. Едната обикаля около звездата само за 9,3 дни, а другата - за 21.8 дни. И двете са по-големи от Земята, затова се наричат и супер-Земи. Въпреки това обаче се движат по-бързо от нея и дори по-бързо спрямо Меркурий.
Учени предлагат нова защита от астероиди
Учени смятат, че има поне 8 извънземни цивилизации
Условията на двете екзопланети не са съвсем сходни като тези на Земята. Температурата при тях може да е около 70 градуса по Целзий. Това е по-топло, но е и подходящо за наличие на океани, а данните показват, че двете екзопланети са скалисти.
Самата Gliese 887 също дава две добри новини. Първо, това е сравнително "спокойно" червено джудже със слаба активност, което означава и по-слаб соларен вятър. Ако планетите имат атмосфера, слабата активност ще я запази, докато силен соларен вятър, особено при толкова близки разстояние, може да доведе до ерозирането ѝ. Сега атмосферите могат да са дори по-плътни от Земните, което да създаде по-добри условия за живот.
Учени доказаха и основата на Теорията на относителността
Япония разработва нов метод за унищожаване на космическите отпадъци
Второ, яркостта на Gliese 887 е почти постоянна. Това ще направи по-лесно засичането и анализирането на атмосферите и останалите характеристики на двете планети. Учените ще имат възможност да направят подобно проучване с космическия телескоп "Джеймс Уебб", който трябва да бъде изведен в орбита следващата година.
Кометата "Суан" може да стане още по-ярка
На Марс може да има "локви" със солена вода
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!