Ун ни откриха, че мънисто от огърлица на 5300 години, намерено в египетска гробница, е направено от желязо от метеорит, съобщи сп. "Ню сайънтист".
Бижуто е открито за пръв път през 1911 година в гробище, намиращо се на близо 70 километра от Кайро. Намерените мъниста са доказателство за използването на желязо в Египет хиляди години преди началото на египетската епоха на желязото.
Учените още тогава предполагали, че мънистата може да имат космически произход.
Предишните анализи на най-старото открито в Египет желязо - девет мъниста от гробница край Нил, не дават категорични резултати за произхода им.
Малко след като открили мънистата, изследователите установили, че металното бижу е богато на никел, което е характерно за железните метеорити. Но през 80-те години учените отхвърлили тази теория, тъй като смятали, че наличието на никел може да е резултат от топене на метала, предаде "Дискавъри нюз".
Даян Джонсън и колегите й от университета в Милтън Кейнс отново изследваха едно от тези мъниста и стигнаха до извода, че то е от метеорит.
Повърхността на мънистото съдържа малко никел, но
нивата във вътрешността са високи като в извънземна скала.
Решаващо за извода на учените е характерната кристална структура, известна като фигури на Видманщетен, която се образува само когато желязото и никелът се охлаждат много бавно, като в метеороид.
Желязо в Египет се е произвеждало от VI век пр. Хр. Там обаче са намирани много по-стари железни предмети, включително и в гробницата на Тутанкамон.
В повечето случаи те са принадлежали на много високопоставени хора.
Древните египтяни изработвали бижута от метеорити
Откриха, че древно бижу съдържа такива нива на никел във вътрешността си, каквито има в извънземните скали
31 май 2013, 22:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!