С ледващата отправна точка за задълбочени космически изследвания на учените ще бъде най-голямата луна на Сатурн – Титан.
Мисията „Драгънфлай” ще имa за цел да събере възможно най-много материална и визуална информация, която да даде нови знания за ледения спътник на втората по големина планета в Слънчевата система.
Планира се „Драгънфлай” да бъде изстрелян през 2026г., а да пристигне на Титан през 2034г.
Апаратът ще прелети край ключови локации, търсейки за следи от наличието на живот.
Това е първата мисия, в която НАСА изпраща подобен вид апарат за изследвания на друга обект в Слънчевата система. Устройството и структурата на „Драгънфлай” напомнят на тези на дроновете.
„Драгънфлай” ще се възползва от плътната атмосфера на Титан (4 пъти по-плътна от земната) и ще изучава места, които до сега никой човешки апарат не е достигал.
Титан е като аналог на много ранната фаза на нашата собствена Земя и неговото изучаване може да даде ключови отговори на загадката за зараждането на живота на планетата ни.
„С мисията „Драгънфлай” НАСА отново ще направи нещо, което никой друг не е правил”, казва Джим Бриденстин, администратор в американската агенция.
„Посещаването на Титан може да се окаже революционно и да ни даде много отговори за живота във Вселената, за които досега не сме подозирали.”
Учените са се възползвали от 13-годишната мисия на „Касини”, за да определят възможно най-благоприятните места за изучаване и кацане на „Драгънфлай”.
„Титан не прилича на нито един обект в Слънчевата система, а „Драгънфлай” е първата такава мисия по рода си”, споделя Томас Зюрбухен, администратор в дирекцията във Вашингтон.
Атмосферата на Титан е съставена предимно от азот, по подобие на земната. Една от ключовите разлики е, че на Титан валят дъждове от метан.
Титан е по-голям от най-близката планета до Слънцето – Меркурий, и е вторият по големина спътник в Слънчевата система.
Разстоянието от Титан до нашата звезда е около 1,4 млрд. км (10 пъти по-далече от Земята). Именно голямото разстояние предопределя ниската температура на повърхността му (-179 градуса по Целзий).
„Драгънфлай” е част от серията от мисии на НАСА New Frontiers („Нови граници), към която спадат още мисиите „Нови хоризонти” до Плутон и пояса на Кайпер, „Джуно” до Юпитер и OSIRIS-REx до астероида 101955 Bennu.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!