К ласическите тестове за идентифициране чрез ДНК проби скоро може да се окажат ненужни. Учени от няколко американски и израелски университета публикуваха в сп. Science проучване за подобрен метод на идентифициране чрез малки извадки.
Биткойн маниаци пазят паролите си чрез ДНК
Вече и количките за пазаруване ще следят хората
Те твърдят, че чрез база данни на 1,28 млн. души, могат да идентифицират 60% от американските с европейски произход. При това базата данни може да е онлайн от някоя от многото компании за събиране на подобна информация чрез обикновени устройства, а не в лабораторни условия. И дори не е нужно идентифицираният човек да е давал ДНК проби.
Какво образование ще завърши човек зависи от ДНК
Учени създадоха "моливи" за редактиране на гени
Освен това учени от Станфорд са публикували в журнала Cell свое проучване за още един метод за тестване на ДНК проби в бази данни, включително и частични проби, което даде по-ясна представа за тествания геном. Двете технологии заедно на теория дават възможност на учените да идентифицират почти всеки човек без да е нужно да взимат нови ДНК проби, отбелязва онлайн изданието The Verge.
"Изводът е, че няма значение дали сте давали ДНК или не. Може да бъдете идентифицирани, защото базите данни вече покриват толкова голяма част от САЩ, поне за тези с европейски произход", коментира пред сп. Wired Янив Елрич главен научен директор на компанията MyHeritage.
Интернет няма нищо общо с оригиналната си идея
Три проблема застрашават бъдещето на Интернет
Разбира се, точността не винаги е идеална с тези методи и те не могат да бъдат използвани като съдебни доказателства, поне за сега. Въпреки това методите могат да помогнат на учени и разследващи бързо и значително да стеснят даден кръг до много по-малко хора.
Основният проблем на методите е наличието на достатъчно ДНК проби. "Дори и да намерите даден индивид, след това ще са нужни доста сложни анализи", казва Елрич. Въпреки това методите могат да са полезни, но учените казват, че все още е нужна работа и дори промяна на законите. За сега методите ще се използват за научни цели, но показват, че в наши дни дори и ДНК информацията вече не е гаранция за анонимност.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!