П ълното дешифриране на генома на вълнистия мамут, обитаващ преди хиляди години района на Сибир, беше завършено от международна група учени, съобщават световните агенции.
Както се отбелязва в статия на сп. "Кърънт байолъджи" били са получени
висококачествени резултати от генетичното изследване на генома на два вълнисти мамута.
И тъй като животните са живели в различни епохи, било е възможно да се получи "калибровка на молекулярните часовници".
Останките на единия мамут бяха отрити на полярния остров Врангел, като възрастта на находката се оценява на 4300 години. Както предполагат авторите на изследването, това е било последното животно от този вид на острова. Останките на втория мамут са били открити в североизточната част на Сибир. Възрастта му се оценява на 44 800 години.
Вълнистите мамути са се появили преди около 300 хиляди години в Сибир, след което популацията им се е разпространила на територията на съвременна Европа и Северна Америка.
Телата на животните са били покрити с груба вълна, чиято дължина е достигала 90 сантиметра.
Възрастните екземпляри са достигали до 2,8 метра височина, а бивните им превишавали 2 метра. Теглото на тези животни достигало до 8 тона и са били значително по-масивни от съвременните слонове. В периода на последното заледяване вълнистият мамут е бил най-едрото животно в Евразия и Северна Америка.
Въпреки, че промените в климата и човешкия фактор често са изтъквани като причини, учените все още не са съвсем сигурни какво е предизвикало измирането на мамутите.
Изследователите искаха да проверят дали генетичните им характеристики не носят отговорност за това.
"Ние стигнахме до извода, че популацията на остров Врангел е била последната, оцеляла по онова време от вида на вълнистите мамути. Преди тя да изчезне, при тези животни рязко е отслабнало генетичното им разнообразие", отбелязват авторите на изследването.
Те обаче предупреждават, че липсата разнообразие в ДНК на популацията на остров Врангел не означава непременно, че генетиката е причината за измиранетона мамутите.
Според учените, по-внимателно вглеждане в данните може да им помогне да разберат как тези същества еволюират и какво отличава мамутите от съвременните слонове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!