О т години хората са се чудели какво означават високите стонове, които издават делфините и китовете, пише "Дейли Мейл".
Сега
учените смятат, че морските животни пищят, за да изразят щастието си.
Първоначално се е смятало, че шумовете, които произвеждат животните, са били провокирани от предлаганите им рибни лакомства и са били сигнал комуникиращ за наличието на храна.
Китовете и делфините са известни с писъците си, когато чуят свирка или зумер, свързани с награда от храна. Но когато делфините и китовете белуга са били обучени да изключват звука след дълбоко гмуркане, те обявили мисията си за успешна със същото пищене.
То е същото, каквото е викът от радост и триумф при човека,
твърди американският експерт по китоподобни и автор на проучването д-р Сам Риджуей. "Това поведение (бел. ред. пищенето) е било провокирано не от храна, а от друг стимул", обяснява той.
За да задълбочи изследването си д-р Риджуей и колегите му от Националната фондация за морски бозайници в Сан Диего, Калифорния, анализират записи на експерименти с делфини и китове белуга, правени в продължение на десетилетия.
Те искали да разберат дали забавянето преди пищенето е отразено чрез освобождаване на допамин, мозъчен химикал, който стимулира усещането за удоволствие.
Освобождаването на допамин трае 100 милисекунди, така че, ако закъснението между обещаната награда и пищенето е по-дълго от този период от време, това предполага връзка.
При делфините закъснението е било 151 милисекунди, а при китовете белуга – 250 милисекунди.
"Според нас, това показва, че победният писък има емоционално съдържание", казва в заключение Риджуей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!