С ондата DART успешно се разби в астероида Dimorphos, съобщи НАСА. Апаратът е успял да изпрати и снимки от приближаването си до обекта.
Целта на DART беше именно да се разбие в астероида. Това беше първият реален тест на система за защита на Земята от потенциално опасни астероиди. Учените обаче тепърва ще трябва да изчисляват и доказват, че експериментът е бил успешен.
DART извърши целия процес по прихващане на целта, доближаване и сблъсък автономно. Апаратът се е ударил в обекта със скорост от около 22 000 км/ч.
"Джеймс Уеб" засне и пръстените на Нептун
Според учените сблъсъкът е бил в радиус от около 17 метра от предварително избраното място, което е доста висока степен на прецеизност. Мисията се разработва от около седем години, като апаратът беше изстрелян в космоса през ноември 2021 г. След извеждането в космоса, изкуствен интелект пое контрол над управлението на апарата, като астрономите нямаха възможност да коригират курса.
Incredible, the last few images from DART as it crashed into the asteroid Dimorphos!!!!! pic.twitter.com/8j5yaoUpfV
— jack ryan 🙏 (@dctrjack) September 26, 2022
Dimorphos е с диаметър около 500 метра и приблизителна големина колкото Колизеума. Той обикаля около по-голям астероид - Didymos, като и двата не представляват опасност за Земята. Тъй като са в бинарна система, са подходящи за експеримента.
Don't want to miss a thing? Watch the final moments from the #DARTMission on its collision course with asteroid Dimporphos. pic.twitter.com/2qbVMnqQrD
— NASA (@NASA) September 26, 2022
Ударът на DART трябва да измени орбитата на Dimorphos с няколко сантиметра, но това ще е достатъчно за доказателство, че този подход работи. За целта множество телескопи ще следят внимателно Dimorphos през следващите седмици и месеци. Сред тях е и новият космически телескоп "Джеймс Уеб", който ще събере данни от моментите преди и след сблъсъка.
Около астероида има и малък сателит, който беше пуснат от DART преди около две седмици. Той също ще направи снимки от мястото на сблъсъка. А през 2024 г. сателитът Hera на Европейската космическа агенция ще обиколи Dimorphos още веднъж, за да провери мястото по-подробно.
"Джеймс Уеб" засне мъглявината Орион (СНИМКИ)
Телескоп засне сливащи се галактики
Телескопът "Джеймс Уеб" ще търси скъпоценности на екзопланети
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!