Н а 19-ти ноември 1969 г. астронавтите от мисията „Аполо 12” Пийт Конрад и Алан Бийн се превръщат в третия и четвъртия човек, някога стъпвали на лунната повърхност.
Тяхното изумително постижение се случва само шест месеца след грандиозния успех на „Аполо 11”.
Макар и екипажът на „Аполо 12” да е вторият, който поема по този път, неговата отговорност не е по-малка, тъй като Конрад, Бийн и Гордън се очаква да повторят постижението и да затвърдят мястото на САЩ в космическата надпревара.
Човекът, който стигна до Луната, но не стъпи на нея
Въпреки това мисията „Аполо 12” често бива забравена.
Може би това се дължи отчасти на иронията на съдбата, която я поставя между две много по-тиражирани от медиите мисии от програмата „Аполо” на НАСА.
„Аполо 11” е име, което всички свързват с подвига на Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс, които правят нещо революционно, нещо, за което никой не е вярвал, че ще бъде осъществено преди края на века, дори и след това.
На какво ни научи Нийл Армстронг?
Мисията „Аполо 13” пък е известна като първата, която претърпява сериозна повреда извън земна орбита, и въпреки това успява да се върне благополучно на Земята.
Ето защо подвигът на „Аполо 12” често бива забравян и все пак приносът на тази мисия към науката не може да бъде отречен, нито изтрит от историята.
Планираното излитане на „Аполо 12” за 14-ти ноември 1969 г. се осъществява въпреки мъгливото и дъждовно време.
Джоан Морган - единствената жена в контролната зала на "Аполо 11"
Според инженерите на НАСА лошите климатични условия не биха попречили на излитането, тъй като самата ракета носител била пригодена за подобни метеорологични условия.
По-малко от минута след излитането си ракетата е ударена цели два пъти от мълния. Наземният контрол за момент губи връзка с екипажа, но след това тя е възстановена и всичко изглежда да е наред.
Мисиите на НАСА - къде сбъркаха и къде успяха?
Дори това драматично събитие не е в състояние да спре героите на „Аполо 12” да достигнат Луната.
Изглежда нереално, че зоната на естествения земен спътник, където Пийт Конрад и Алан Бийн кацат, носи името „Океан от бури”.
Това, което екипажът на „Аполо 12” преживява, би накарало мнозина да се оставят на страха да ги завладее. Конрад, Бийн и Гордън обаче не позволяват това да провали мисията им.
Някои хора казват, че здравото и истинско приятелство помежду им е помогнало в този така критичен момент. Други отдават заслугите на тяхната смелост, кураж и изключителен професионализъм.
Конрад и Бийн извършват редица на брой експерименти по време на краткия си престой на лунната повърхност. Те събират и много скални проби – общо 34 кг., с почти 13 кг. повече от екипажа на „Аполо 11”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!