Но в близко бъдеще може да има начин да получим (красиво) предупреждение за това възможно най-бързо.
Биолаборатория към Колорадския университет работи по създаването на генно-модифицирани растения, които реагират на определени опасни химически вещества и замърсители във въздуха, като променят цвета си, предупреждавайки за опасността.
Изследователите се надяват някой ден - може би в рамките на следващите четири години, растенията могат да бъдат садени на обществени места като летища, училища и стадиони и да служат като надеждна система на мониторинг за поставени взривни устройства или други опасни материали.
Макар интригуваща, идеята все още звучи твърде амбициозно и според "Дискавъри нюз" вероятно, поне в началото, цветята ще бъдат по-полезни при отчитането на стандартни екологични проблеми.
Идеята да се използват ГМО организми за регистриране на отклонения в нормите в околната среда не е нова.
Така например учените години работиха по създаването на рибка (данио рерио), която флуоресцира при наличието на определени химикали във водата.
Тези цветни рибки, които може да се купят за домашния аквариум обаче, са просто за красота, а не за информация.
В случая с растенията учените "проектирали" чрез компютър генетична черта, която променя начина, по който растението обработва определени сигнали, така че то губи зеления си цвят, когато усети "нападател" във въздуха.
Проблемът с тази технология при прилагането й в отбраната обаче е, че е необходимо растенията да реагират незабавно и с максимална точност.
Освен това, дори ако едно цвете веднага може да прихване наличието на опасно вещество, например на входа на стадион, не е ясно как силите за сигурност ще успеят да стигнат до източника на потенциалната опасност сред хилядите хора. Кучетата поне имат носове и нозе и могат да го намерят.
Още повече, в контролираната лабораторна среда е съвсем различно в сравнение с реалния външен свят, където в атмосферата се смесват огромен брой частици от различни източници.
Една от съставките на домашно приготвените бомби пък - амониевият нитрат/селитра, се използва често като тор за подхранване на растения.
Учените действително трябва да преодолеят доста пречки, но с достатъчно финансиране и упоритост, кой знае какви биха могли да бъдат крайните резултати. Изследователите определено са оптимисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!