Немски чип възстановява зрението частично при напълно слепи пациенти. Откритието е разработка на компанията „Retina Implant AG” и вече се радва на добри резултати при първите трима доброволци, върху които е изпитано. Те страдат от наследствена ретинална дегенерация и са изцяло лишени от зрение. След имплантирането на чипа те споделят и първите позитивни резултати като различаването ярки обекти и на ножове и вилици, подредени върху маса.
Немското изобретение представлява комбинация от микрочип (с диаметър около 3 мм и дебелина от 50 μm) и външен енергиен източник. Чипът се имплантира под ретината, а батерията се поставя зад ухото на пациента. Имплантът се състои от 1500 активни микрофотодиода, всеки от които върви в комплект с фотоклетки, усилвател и електрод. Фотоклетките улавят светлината, която попада в окото и я превръщат в електрически сигнал. Силата на светлината определя и количеството енергия, което електродите отделят, за да стимулират околните клетки в ретината. Така се генерират импулси, които през зрителния нерв достигат до визуалния център в мозъка. Ето защо при поставянето на микрочипа зрителният нерв на пациента трябва да е напълно здрав.
Прочетете повече за откритието тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!