Ф изиците имат много общо с юристите. И едните и другите прекарват много време в търсене на вратички и несъответствия в правилата, които да могат да бъдат използвани по някакъв начин.
Валери П. Фролов и Андрей Зелников от Университета на Алберта в Канада и Павел Кртуш от Карловия университет в Прага вероятно не няма да могат да ви избавят от глоба, но затова пък държат ключовете за някои вратички в законите на физиката.
Physicists Just Figured Out How Wormholes Could Enable Time Travel : Just in the nick of time. Let’s go. PS I’m definitely not going forward. How about you? https://t.co/I5cQaIjF3Y
— Erin Elizabeth Health Nut News 🙌 (@unhealthytruth) July 16, 2023
Преките пътища през пространство-времето, известни като червееви дупки, все още не са признати характеристики на космоса. През по-голямата част от миналия век обаче учените се чудели дали изкривяването на тъканта, за която се говори в теорията на относителността, намекват за възможни начини квантовите вълни – или дори цели частици – да могат да се освобождават от местоположението си.
В един по-смел вид на такова изкривяване на тъканта на Вселената би било възможно човек да прекоси светлинни години разстояния, да прескача галактики само за миг или може би да се движи във времето толкова бързо, колкото се движи из кухнята си.
Експерименти, които изследват по-екзотичната страна на същността на пространство-времето, биха могли да насочат спекулациите към мистериозната допирна точка между квантовата физика и общата теория на относителността.
"The concept of folding time and space and collapsing wave functions in relation to quantum entanglement of wormholes is a complex topic that involves theoretical concepts in physics and quantum mechanics, as well as potential implications for the nature of the universe." pic.twitter.com/cov6GHye2O
— Dr. Elden Wayne Whalen III, ShD (@wayne_effect) July 9, 2023
Червеевите дупки всъщност са малко повече от просто форми. В ежедневието сме свикнали да се занимаваме с едномерни линии, двуизмерни рисунки и триизмерни обекти. Някои можем интуитивно да сгъваме, оформяме и да пробиваме дупки в тях.
Физиката ни позволява да разберем такива промени в ситуации, които не можем да изследваме интуитивно. На най-малките нива, до които можем да стигнем квантовите ефекти дават на разстоянието и времето известна свобода на движение.
В по-големите мащаби пространство-времето може да се свива и разширява в отношение с гравитацията по начини, които е невъзможно да се разберат без цял куп уравнения, които да ви насочват.
През десетилетията са се търсели сценарии – както възможни, така и чисто теоретични – които биха могли да позволят на квантови ефекти или дори цели частици да пътуват през формите на пространство-времето невредими.
Предложението на Фролов, Кртуш и Зелников за изкривяване на времето включва това, което е известно като пръстеновидна червеева дупка, описана за първи път през 2016 г. от теоретичния физик Гари Гибънс от университета в Кеймбридж и физика от университета в Тур Михаил Волков.
⏰ Yesterday's Tomorrow is Today.
— MU-Peter Shimon 🀄 (@MU_Peter) July 16, 2023
How Wormholes Could Enable Time Travel
This process inevitably transforms a traversable ring wormhole into a time machine.
Ring wormholes and time machineshttps://t.co/w1Cbm0Rrif pic.twitter.com/MN36HOvNUW
За разлика от сферичните изкривявания на пространство-времето, които приписваме на черните дупки, пръстеновидната червеева дупка, предложена от Гибънс и Волков, свързва късчета от Вселената (или дори различни вселени), които наричаме плоски.
Като се вземат предвид взаимодействията на електрическите и магнитните полета, наречени двойствени ротации и прилагането на някои изборни трансформации, пръстеновидните маси биха могли да създадат някои интересни изкривявания в иначе плоското пространство-време.
И готово! Дупка във Вселената, която ви свързва с... е, някъде не съвсем наблизо.
Фролов, Кртуш и Зелников взели тази теория и я поставили в контекста на различни сценарии. Например, какъв ефект може да има друга, неподвижна маса върху пръстена? И какво, ако пръстенът за влизане и пръстенът за излизане са в една и съща вселена?
Отговорите, до които стигнали, включвали затворената времеподобна крива. Точно както звучи, това е обект или лъч светлина, който се движи по линия, като се връща в същата точка, от която е тръгнала. Не само в пространството, но и във времето.
The Physics of Wormholes: Could interstellar shortcuts someday become a reality? https://t.co/5dRqNaicXE pic.twitter.com/Urr5jlopo8
— Paul Halpern (@phalpern) January 21, 2020
Преди да стегнем багажа си за едно парадоксално двупосочно пътуване до бъдещето и обратно, има много препятствия, които лесно биха могли да го осуетят.
Но кой знае? С правилния „космически адвокат“ може би ще успеем да обжалваме присъдата си за еднопосочното пътуване в бъдещето и с малко помощ от чифт пръстени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!