Ш ансът да бъдете ударени от метеорит е невероятно малък, но никога нулев. Просто попитайте Ан Ходжис, която станала първият документиран случай на човек, който е бил ударен от метеорит и е оцелял. Това се случило през далечната 1954 г.
Наскоро се появи нова история за падане на метеорит във Франция и как една жена описва, че е чула „Бум“ на покрива, след което се почувствала странно.
„В следващата секунда почувствах удар в ребрата. Помислих си, че е някакво животно, може би прилеп!“ Newsweek цитира думите на жителката на Ширмек. Оказало се, че е ударена от камък. Тя занесла парчето скала на геолог, който предположил, че може да е метеорит, въпреки че отбелязал, че подобен сценарий е изключително рядък.
„Този извънземен „прилеп“ обаче, вероятно има по-скоро земен произход, тъй като според Музея по минералогия в Страсбург, скалата по-вероятно представлява шлака от металургичната промишленост“, това се казва в репортаж на телевизионния канал France3.
„Поне веднъж седмично имаме някой, който идва да ни помоли да изследваме камък, мислейки си, че е открил метеорит“, обясни Барбара Голейн. "И в 99 процента от случаите не е."
Your chances of getting hit by a nomadic space rock are slim, but never zero.https://t.co/mZHgbHNifN
— IFLScience (@IFLScience) July 19, 2023
Това, че шлаката от Ширмек (и с това имаме предвид каменистите отпадъчни вещества) не е метеорит съвсем не означава, че те никога не падат в райони, обитавани от хора, но това е невероятно рядко. Една много успокояваща статистика от НАСА гласи, че през последните 1000 години няма известен случай на човек убит от метеорит или от въздействието на сблъсък с такъв, но има няколко древни китайски документа, които описват такива смъртни случаи.
Рискът от това човек да умре при удар от метеорит се увеличава с размера на въпросната скала. Както динозаврите изпитали на гърба си, метеорит като този, ударил "Чиксулуб" (Чиксулу̀б е кратер с диаметър около 180 km и дълбочина до 17 – 20 km, намиращ се на полуостров Юкатан. Той е третият по големина кратер на Земята. Предполага се, че се е образувал преди около 65 млн. години в резултат на удар от астероид с диаметър около 10 km-бел.ред.) може да убие много хора както пряко, така и косвено. Това помага да разберем защо шансовете да бъдете ударени от мини метеорит както се е случило с Ан Ходжис са толкова малки - защото шансовете това извънземно самородно късче да стигне до Земята и да се приземи върху една незначителна частица, каквато всеки един от нас представлява, са минимални.
How big are some NEOs? Artist Michael Carroll shows comparisons between 2012DA14 (L) & Chelyabinsk meteoroid (R) pic.twitter.com/qRosdm5mkG
— All About Space (@spaceanswers) July 3, 2014
Няма данни, че метеоритът, който паднал над Челябинск, Русия, е ударил директно някого, въпреки че тежал около 12 000–13 000 метрични тона и бил с размери между 17 до 20 метра в диаметър. В доклад от 2014 г. по темата професорът по земни науки от университета Тулейн Стивън Нелсън, изчислил, че вероятността да умрете от метеорит е около 1 на 1 600 000, докато 1 на 90 е шансът да умрете при автомобилна катастрофа.
За да намалят допълнително риска от удар от космическа скала, експертите на НАСА по обекти, близки до Земята, като д-р Ейми Мейнзър, винаги хвърлят по едно око към небето. Като професор по планетарни науки и главен изследовател на широкообхватното инфрачервено изследване на близки до Земята обекти на НАСА (NEOWISE), знанията на д-р Мейнзър й донесли неочакваната роля на научен консултант на филма „Не гледай нагоре“, който всъщност е една алегория за изменението на климата, с край, който наистина пали пожар при всеки с тревожност по темата за метеоритите.
Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio and Timothée Chalamet na nowym zdjęciu z filmu #DontLookUp pic.twitter.com/AdmlkRhGif
— Film News PL (@filmnewsPL) November 1, 2021
Тъй като рекордните температури оглавяват новините по света, почти всеки ден през последните седмици, изглежда, че според сценариите за Страшния съд метеоритните удари са малко по-натам в списъка. Така че все още имате по-голям шанс да бъдете ударен да речем от прилеп.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!